Když klouby sužují záněty: Po rozpoznání příznaků přichází čas na protizánětlivou dietu

Fotografie: Depositphotos

Výběrem určitých potravin a nápojů a vyhýbáním se jiným můžete snížit zánět a předcházet mu. Mezi protizánětlivé potraviny může patřit ovoce, zelenina a tučné ryby.

Zánět v těle může být tichý zabiják, který se projevuje různými způsoby. Pokud vás trápí nevysvětlitelná únava, bolesti kloubů nebo trávíte noci vzhůru kvůli neustálému svědění, může být správný čas na zamyšlení nad protizánětlivou dietou. Podívejte se na příznaky, jež by mohly poukazovat na zánět v těle, a jak vám speciální strava může pomoci znovu získat kontrolu nad vaším zdravím, říká doktorka Amy Richter.

Příznaky zánětu: Jak je poznat

Zánět v těle může způsobovat bolesti a otoky kloubů. Jestliže máte potíže s pohybem a klouby vás často bolí, může to být známka zánětu. Neustálá únava a nedostatek energie mohou být příznaky zánětu. Pokud se cítíte vyčerpaní i po dostatečném spánku, je to důvod k zamyšlení. Trávicí potíže, jako jsou průjmy, zácpy, nadýmání nebo bolesti břicha, mohou být spojeny se zánětem v trávicím traktu.

Zánět může způsobit různé kožní problémy, včetně akné, ekzému nebo psoriázy. Neustálé svědění, zejména bez zjevné příčiny, může být spojeno se zánětem. Jestliže máte náhle větší potíže s alergiemi, může to být důsledek zánětu v těle.

Jak vám může pomoci protizánětlivá dieta

Pokud chcete snížit zánět, jezte méně zánětlivých potravin a více těch protizánětlivých. Zakládejte si na celých potravinách s vysokým obsahem živin, které obsahují antioxidanty, a vyhýbejte se vysoce zpracovaným výrobkům s velkým množstvím přidaného cukru a olejů. Antioxidanty působí tak, že snižují hladinu volných radikálů. Tyto reaktivní molekuly vznikají jako přirozená součást metabolismu, ale jestliže nejsou pod kontrolou, mohou vést k zánětům.

Neléčený zánět šlach způsobuje akutní bolesti. Mezi časté příznaky patří otoky i citlivost

červené oko
Fotografie: Freepik

Vaše protizánětlivá strava by měla v každém jídle poskytovat zdravou rovnováhu bílkovin, sacharidů a tuků. Dbejte také na to, abyste uspokojili potřeby svého těla, pokud jde o vitamíny, minerály, vlákninu a vodu. Protizánětlivá dieta je stravovací plán, který klade důraz na potraviny, jež mohou pomoci snížit zánět v těle a podpořit celkové zdraví. Zahrnuje následující prvky:

  • ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (zejména losos, tuňák a makrela),
  • ovoce a zeleninu,
  • ořechy a semínka (mandle, vlašské ořechy, chia semínka, lněné semínko),
  • olivový olej (extra panenský),
  • bylinky a koření (kurkuma, zázvor a rozmarýn),
  • celozrnné obiloviny (quinoa, hnědá rýže, oves).

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]