Banán a skořice jako symfonie pro zdraví celého těla: Zabrání nadýmání i nekvalitnímu spánku

Fotografie: Kimberly Vardeman / Creative Commons / Attribution 2.0

Banány jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce na světě. Jsou velmi výživné, mají úžasnou sladkou chuť, a dokonce z nich lze připravit zdravý nápoj.

Banánový čaj se připravuje tak, že se celý banán uvaří v horké vodě, pak se vytáhne a zbylá tekutina se vypije. Podle svých preferencí ho můžete připravit se slupkou, nebo bez ní. Pokud se připravuje se slupkou, obvykle se označuje jako čaj z banánové slupky. Protože příprava čaje z banánové slupky trvá kvůli vysokému obsahu vlákniny déle, mnoho lidí se rozhodne slupku vynechat. Většina lidí pije tento čaj s příměsí skořice nebo medu, aby se zlepšila jeho chuť a posílily se zdravotní benefity, říká doktorka Katey Davidson.

Proč pít banánový čaj

Obsahuje mnoho antioxidantů

Banány mají přirozeně vysoký obsah antioxidantů rozpustných ve vodě, včetně dopaminu a galokatechinu, které mohou pomáhat v boji proti volným radikálům a předcházet chronickým onemocněním, jako jsou srdeční choroby. Slupka však má mnohem vyšší obsah antioxidantů než dužina. Proto přidání slupky do čaje během vaření může zvýšit příjem těchto molekul.

Může zabránit nadýmání

Banánový čaj má vysoký obsah draslíku, minerálu a elektrolytu, který je důležitý pro regulaci rovnováhy tekutin, zdravý krevní tlak a svalové kontrakce. Draslík úzce spolupracuje se sodíkem, dalším minerálem a elektrolytem, jenž reguluje rovnováhu tekutin v buňkách. Pokud však obsahují více sodíku než draslíku, může docházet k zadržování vody a nadýmání. Obsah draslíku a vody v banánovém čaji může pomoci vyrovnat nadýmání.

Potraviny, které pomohou vyléčit nafouklé břicho a okamžitě člověka zbaví nepříjemného nadýmání

Zlepšuje spánek

Banánový čaj se stal oblíbeným prostředkem na podporu spánku. Obsahuje tři hlavní živiny, které podle mnoha lidí pomáhají zlepšit spánek – draslík, hořčík a tryptofan. Banány jsou dobrým zdrojem hořčíku a draslíku, dvou minerálů, jež jsou díky svým svaly uvolňujícím vlastnostem spojovány s lepší kvalitou a délkou spánku. Poskytují také určité množství tryptofanu, aminokyseliny, která je důležitá pro tvorbu hormonů serotoninu a melatoninu navozujících spánek.

Nízký obsah cukru

Banánový čaj může být vhodnou náhradou sladkých nápojů. Pouze malé množství cukru obsaženého v banánech se během vaření uvolňuje do vody a funguje jako přírodní sladidlo do čaje. Většina lidí konzumuje příliš mnoho cukru z nápojů, což je spojeno se zvýšeným rizikem obezity, srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Volba nápojů bez přidaných cukrů, jako je například banánový čaj, proto může být snadným způsobem, jak snížit příjem cukru.

Může podporovat zdraví srdce

Živiny obsažené v banánovém čaji mohou podporovat zdraví srdce. Banánový čaj obsahuje draslík a hořčík, jež prokazatelně pomáhají snižovat krevní tlak a snižují riziko srdečních onemocnění a mrtvice. Strava bohatá na katechiny, což je druh antioxidantu obsaženého v banánovém čaji, navíc může snižovat riziko srdečních onemocnění.

Cynthia Doresi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Jak připravit banánový čaj

Příprava banánového čaje je velmi snadná a lze ho připravit se slupkou, nebo bez ní. Pro přípravku bez slupky postupujte následovně: Naplňte konvici 2–3 šálky vody a přiveďte ji k varu. Oloupejte jeden banán a odkrojte oba konce. Přidejte banán do vroucí vody. Snižte teplotu a nechte 5–10 minut vařit. Přidejte skořici nebo med. Banán vyjměte a zbylou tekutinu rozdělte do 2–3 šálků.

Můžete si připravit také čaj s banánových slupek, ale v tomto případě použijte pouze banány v bio kvalitě, bez chemického ošetření. Naplňte hrnec 2–3 šálky vody a přiveďte k varu. Jemně opláchněte celý banán pod tekoucí vodou, abyste odstranili nečistoty a zbytky. Slupku ponechte a odkrojte oba konce. Přidejte banán do vroucí vody. Snižte teplotu a nechte vařit 15–20 minut. Přidejte skořici nebo med. Banán vyjměte a zbylou tekutinu rozdělte do 2–3 šálků.

Proč přidat skořici

Jak bylo zmíněno v úvodu, někteří lidé si tento nápoj vychutnávají s trochou skořice. Skořice má mnoho zdravotních výhod. Obsahuje antioxidační látky, které pomáhají chránit buňky před poškozením a stárnutím. Má také protizánětlivé vlastnosti a může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat riziko vzniku některých typů rakoviny, jako je rakovina prsu a tlustého střeva.

Dále může být přínosná při léčbě cukrovky tím, že může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi a zlepšuje funkci inzulínu. Rovněž má pozitivní vliv na zdraví mozku. Konzumace skořice může pomoci zlepšit paměť a pozornost, a dokonce i snížit riziko vzniku některých typů neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimerova choroba.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]