Infarkt myokardu: Které varovné příznaky jsou častější u mužů a které u žen

Fotografie: Depositphotos

Každým rokem dostane mnoho lidí infarkt myokardu a někteří na něj i zemřou. Jedná se totiž o akutní a velmi vážný stav, u kterého je potřeba, aby pacientovi pomohl lékař.

K infarktu dochází v momentě, kdy se ucpe jedna z tepen, jež přivádí k srdci kyslík. V tu chvíli nemůže krev překážku obtékat a část srdce, kterou tato ucpaná tepna vyživuje, začíná odumírat. Kvůli tomuto stavu můžete začít pociťovat symptomy, jež naznačují, že právě proděláváte infarkt myokardu, říká lékařka Elaine K. Luo.

Zaznamenáte nepravidelný srdeční rytmus

Jestliže si všimnete, že vám srdce bije nepravidelně nebo naopak velice silně, může se jednat o příznak toho, že právě proděláváte infarkt. Lékařskou pomoc vyhledejte v momentě, kdy u vás bude tento stav trvat déle než 1 nebo 2 minuty. U některých žen se totiž vlivem stresu stane, že dochází k podivnému srdečnímu rytmu, ale nemusí to nutně znamenat infarkt.

Fotografie: Freepik

Náhle jste se začali velmi potit

Pot je vcelku normálním jevem u každého člověka. Jestliže se ale z ničeho nic začnete potit až moc, může to být projevem infarktu myokardu. V případě, že nežijete zdravým životním stylem a patříte do rizikové skupiny, dávejte si pozor na to, když se začnete hodně potit i bez aktivity. Pacienti popsali, že v momentě, kdy se u nich tento příznak projevil, se navíc cítili stejně, jako když jsou nachlazení. Tento symptom je však mnohem častější u žen než u mužů.

Bolest břicha

Pokud vás bolí břicho, pravděpodobně není něco v pořádku. Většina bolestí břicha je způsobena špatnou stravou, ale tento příznak může souviset i s infarktem. Nevolnost, nafouknutí a žaludeční nevolnosti jsou častým projevem infarktu. Ještě více by vás mělo varovat to, pokud bolest ustoupí a po chvilce se opět vrátí.

Fotografie: Freepik

Cítíte se velmi unavení

Není nic neobvyklého na tom, že se čas od času cítíte velmi unavení. Pokud je ale únava tak velká, že si sotva dojdete na záchod a musíte si jít znovu lehnout, měli byste navštívit lékaře. Tento příznak se projevuje častěji u žen a únava se u nich každým dnem stále zhoršuje. Většina z nich si toho ale nevšimne, protože únavu nepovažují za varovný signál.

Bolesti na hrudi

Nejčastějším příznakem infarktu je bolest na hrudi. Ta se ale ve většině případů projevuje hlavně u mužů, protože ženy mívají méně nápadné symptomy. Pacienti, kteří infarkt přežili, tuto bolest popsali stejně, jako kdyby měli něco opravdu těžkého na hrudi. V případě, že byste něco podobného zaznamenali i u vás, si můžete vzít aspirin, než přijede záchranná služba. Ten totiž ředí krev a zlepšuje krevní oběh. Jestliže jste na tento lék alergičtí, vyhněte se mu.

Zdroj: Healthline