Imunitní systém: První obranná linie organismu. Posilte ji konzumací několika konkrétních potravin

Fotografie: Depositphotos

O vitamínech, zdravém životním stylu a posilování imunitního systému se mluví vzhledem k pandemické situaci stále častěji.

Imunitní systém brání naše tělo proti nemocem. Právě imunita je v první linii obrany. Je tedy důležité, aby imunita byla opravdu silná a mohla bojovat efektivně proti všemu, co ji přijde do cesty. Pro imunitu je pochopitelně důležité pravidelně jíst kvalitní a vyváženou stravu a neméně důležitý je také zdravý životní styl plný pohybu a kvalitního dostatečného spánku, říká lékařka Amy Richter.

Kritické živiny pro imunitu

Pro růst a fungování buněk imunitního systému je několik kritických živin. Jde o vitamin C, vitamin D, zinek, železo a selen. Dále jsou to také bílkoviny. Strava pochopitelně hraje důležitou roli při určování, jaké mikrobi žijí v našich střevech. Pokud je strava bohatá na vlákninu, pak podporuje rozvoj prospěšných mikroorganismů Je tedy vhodné jíst hodně zeleniny, ovoce nebo celozrnných výrobků.

Fotografie: Freepik

Imunitní systém můžete vhodnými potravinami, které budete konzumovat posílit. Správná strava by měla každopádně obsahovat probiotické i prebiotické potraviny.

Zatímco probiotické potraviny obsahují užitečné bakterie, prebiotické v sobě mají vlákninu a také oligosacharidy, které vyživují a udržují zdravé kolonie těmito bakteriemi. Pokud budete tyto potraviny jíst, nemusíte si kupovat drahé doplňky stravy.

Fotografie: Pixabay

Které potraviny jsou vhodné

Pokud chcete začít svůj jídelníček obohacovat o probiotické potraviny, sáhněte po kefíru nebo jogurtech s živými kulturami. Podobně vám poslouží také kvašená zelenina nebo klasické kysané zelí. Probiotický efekt má také tempeh nebo kimchi. Službu vám poskytne také čaj kombucha. Je jen na vás, co pro vás bude příjemnější na konzumaci. Jistě si mezi těmito potravinami vyberete a budete je konzumovat pravidelně.

Fotografie: Freepik

Pokud si nejste jisti, které potraviny se počítají jako prebiotika, pak vám také přinášíme alespoň krátký seznam. Většinu probiotických potravin již konzumujete, aniž byste to možná tušili. Mezi tyto potraviny totiž patří obyčejná cibule i česnek. A bez těchto surovin se při vaření takřka neobejdeme. Dále je to například pórek, chřest nebo artyčoky. Mezi prebiotika se počítají také mořské řasy a banány. Každopádně je vhodné konzumovat co největší množství zeleniny a dopřát si lze i hořkou čokoládu.

Zdroj: Healthline