Význam proteinů ve stravě a kde je najít

Rimma Bondarenko / Shutterstock.com

Bílkoviny neboli proteiny, cukry a tuky jsou tři základní složky vyváženého jídelníčku. Všechny z nich jsou důležité, ovšem zejména pro sportovce jsou pak klíčové proteiny. Ty totiž podporují tvorbu svalové hmoty, zkracují dobu regenerace těla po cvičení a zlepšuje fyzický výkon.

Co jsou proteiny?

Z proteinů je v našem těle tvořena celá řada různých struktur, jedná se tedy o základní stavební kameny, které jsou pro náš organismus nezbytné. Proteiny jsou tvořeny menšími látkami nazývanými aminokyseliny. Získáváme je ze stravy, proto je důležitá zdravá výživa. 

Právě potraviny totiž slouží jako zdroj proteinů. Vzhledem k tomu, že bílkoviny, respektive některé aminokyseliny do těla dostaneme jen stěží, hodí se sáhnout po doplňcích stravy. Zejména pokud se věnujete pravidelně sportu a chcete nabírat svalovou hmotu.

Syda Productions / Shutterstock.com

Zdroje proteinů

Zdrojů proteinů je celá řada. V základu je lze rozdělit na živočišné a rostlinné bílkoviny. Bílkoviny ve stravě živočišného původu obsahují esenciální mastné kyseliny, které naše tělo potřebuje. 

  • Na druhou stranu však přináší také určitou nevýhodu – obsahují značné množství cholesterolu a tuku, sportovní výživa přitom musí být vyvážená, a tak to může být problémem. 
  • Proto je lepší volit vhodné způsoby, jak doplnit bílkoviny. 
  • Živočišné zdroje proteinů rozhodně nezahazujte, volte však ty nízkotučné. To znamená například kuřecí, rybí či králičí maso, zvěřinu a kvalitní šunky. Kromě masa najdeme bílkoviny také ve vaječném bílku, nízkotučných sýrech a tvarohu.

Druhým zdrojem, kde najít proteiny, jsou rostlinné složky jídelníčku. Bohaté na proteiny jsou například luštěniny, sója a tofu. Dále pak sezamová semínka, mandle a mák. V těchto potravinách je nižší obsah tuku a více vlákniny. Na druhou stranu však existuje i určitá nevýhoda – bílkoviny rostlinného původu neobsahují všechny potřebné aminokyseliny. 

Syda Productions / Shutterstock.com

Jestliže tedy proteiny čerpáte hlavně z rostlinné stravy, stojí za zvážení zařadit do jídelníčku také vhodné doplňky stravy, díky kterým pokryjete veškerou potřebu těla. Zejména výživa pro sportovce totiž musí být skvěle vyvážená. Proto by k aminokyselinám neměly chybět ani vitamíny a minerály.

Význam bílkovin pro sportovce

S proteiny už jsme se částečně seznámili, ovšem co jsou proteiny pro sportovce a proč jsou tak důležité? Dostatek bílkovin v těle se stará o podporu rychlejší svalové regenerace, a hlavně také budování svalové hmoty. Jestliže tedy sportujete hlavně za cílem budování svalů, pak se bez vysokého množství bílkovin ve stravě neobejdete. Bílkoviny jsou důležitou součástí stravy lidí, kteří preferují aerobní sporty, jako jsou běh nebo cyklistika. Bílkoviny totiž zabraňují odbourávání svalové hmoty. Samozřejmě byste bílkoviny měli konzumovat pravidelně jako součást jednotlivých jídel během dne. 

Ovšem pro sportovce je klíčovou dobou, kdy doplnit bílkoviny, hlavně čas před a po cvičení. Jestliže v tomto období navýšíte příjem bílkovin, ještě tak umocníte jejich účinky na tělo. Některé druhy bílkovin je dobré konzumovat na noc – vstřebávají se postupně a nepřijdete tak o zdroj bílkovin ani přes noc.

zefirchik06 / Shutterstock.com

Užívání proteinů

Možností, jak užívat proteiny, je celá řada. Kromě příjímání těchto živin z potravin jsou s oblibou konzumovány také v podobě proteinových prášků. Jedná se o koncentrované bílkoviny. Snadno tak doplníte proteiny, prášky jsou často ochucené, a tak se stanou přirozenou součástí vašeho jídelníčku. Další skvělou možností, jak zařadit do jídelníčku více bílkovin je Proteinella. 

Jedná se o pomazánku se sladkou příchutí. Obsahuje však pouze minimum přírodních cukrů, zatímco obsah bílkovin je zde opravdu vysoký. Zaženete tak chuť na sladké, přičemž se nemusíte bát prázdných kalorií. Tato pochutina je výživná, a přitom nabízí příjemnou chuť.

Proteiny jsou velmi důležité, ať už sportujete, či nikoliv. Právě pro sportovce však mají tyto živiny ještě větší význam, a je proto třeba hlídat množství, jaké denně přijmete. Díky tomu můžete své sportovní výsledky posunout na další úroveň.