Symptomy nástupu drásavé fibromyalgie se mohou den ode dne lišit. Patří mezi ně i „fibromlha“ nebo potíže se spánkem

Fotografie: madartzgraphics / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Silná bolest kloubů, svalů a šlach je hlavním příznakem chronické poruchy fibromyalgie. Symptomů, na které by se pacient měl zaměřit, je však mnohem více.

Fibromyalgie je chronická porucha projevující se bolestí kloubů a svalů. Stejně jako u mnoha jiných bolestivých poruch se příznaky fibromyalgie liší od člověka k člověku. Symptomy se také mohou den ode dne lišit v důsledku závažnosti nemoci nebo v závislosti na určitých faktorech, jako je úroveň stresu nebo strava, říká doktorka Brenda B. Spriggs.

Bolest svalů a kloubů

Hlavním příznakem fibromyalgie je bolest svalů, kloubů a šlach. Může se šířit po celém těle a většina lidí ji popisuje jako silnou a tupou bolest ve svalech, která se zhoršuje především namáhavou fyzickou aktivitou. Bolest může být také pulzující, vystřelující nebo pálivá. Může být také doprovázena necitlivostí či brněním v končetinách.

Bolest je často silnější ve svalech, jež jsou častěji používané, například svaly v rukou, nohou a chodidlech. Častá je také i ztuhlost kloubů. Ačkoli to není případ všech lidí s fibromyalgií, někteří uvádějí, že bolest je závažnější po probuzení, zlepšuje se během dne a zhoršuje se večer.

Únava, vyčerpání a mlha

Extrémní únava a vyčerpání jsou běžné příznaky fibromyalgie. Někteří lidé také zažívají „fibromlhu“, stav, který může zahrnovat potíže se soustředěním, pamětí nebo s udržením konverzace. Fibromlha a únava mohou ztěžovat provádění každodenních činností.

únava, porucha
Fotografie: Pexels

Potíže s usínáním a se spánkem

Lidé s fibromyalgií mají často potíže s usínáním, udržením spánku nebo dosažením nejhlubších a nejprospěšnějších fází spánku. Může za to bolest, která budí lidi opakovaně po celou noc. Na vině může být také porucha spánku, jako je spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou. Oba tyto stavy jsou spojeny s fibromyalgií.

Banánový čaj: Přírodní zázrak, který pomůže vyřešit problémy s nespavostí. Funguje stejně dobře jako komerční prostředky

Psychologické příznaky

Fibromyalgie může souviset s nerovnováhou v chemii mozku. Tyto příznaky mohou být také způsobeny abnormálními hladinami určitých neurotransmiterů, a dokonce i stresem z vyrovnávání se s poruchou. Psychologické symptomy zahrnují:

  • depresi,
  • úzkost,
  • posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD).

Zdroj: Healthline