Okamžitá kontrola správné činnosti srdce, když nikdo není nablízku

Fotografie: Freepik

Nejdůležitějším orgánem v lidském těle je rozhodně srdce. Tato pumpa krve stojí za fungováním všech dalších orgánů a tělních soustav. Bez správně fungujícího srdce není téměř možné nijak fungovat. Jistě se vám tak budou hodit následující způsoby, s jejichž pomocí si zkontrolujete, že vám srdce funguje správně.

Důležitost pravidelných kontrol srdce

Jakmile máte pocit, že se něco děje s vaším oběhovým systémem a srdce nefunguje přesně tak, jak by mělo, je nejvyšší čas k návštěvě lékaře. Nemoci kardiovaskulární soustavy jsou totiž bohužel poměrně časté. Dobrou zprávou však je, že při včasném odhalení příznaků a problémů, mohou být poměrně dobře a snadno léčitelné.

Fotografie: Freepik

Věnujte 5 minut kontrole vlastního zdraví

Celý proces pro ověření, že všechno funguje v naprostém pořádku, budete potřebovat víceméně 5 minut. To rozhodně není nijak dlouhá doba. Srdeční frekvenci si tak můžete ověřit například i při cestování hromadnou dopravou. Stačí, že budete víceméně v klidu a budete sedět na židli.

Jak měřit tepovou frekvenci

Ruce si umístěte ideálně na rovný povrch. Dlaně dejte nahoru a lokty nechte opřené. Udělejte několik nádechů a výdechů a pokuste se uklidnit a uvolnit. Následně jemně zatlačte ukazovákem a prostředníčkem jedné ruky na druhou v oblasti za palcem u zápěstí. Snažte se počítat údery srdce během jedné minuty. Získanou hodnotu si někde poznamenejte a jde o klidový tep.

Druhým ověřením bude kontrola po lehčí fyzické aktivitě, kdy budete zhruba jednu minutu poskakovat a následně začnete měřit svůj tep ve stoje. Poté si dejte odpočinek jednu minutu a opět proveďte klidové měření.

Fotografie: Freepik

Jak vypočítat výsledek?

Máte získané tři různé výsledky. Teď je všechny sečtěte dohromady a od tohoto výsledku odečtěte číslo 200. Získaný zbytek ještě vydělíte číslem 10. Pokud vám vyjde výsledek mezi 1 až 5, tak máte velmi silné a zdravé srdce

Jestli se vaše výsledné číslo pohybuje v rozmezí od 6 do 10, nejde o nic problematického, jen by bylo vhodné věnovat trochu více času pohybové aktivitě a zapracovat na pravidelném cvičení i důkladném odpočinku bez stresu. Při číslech větších než 11 už opravdu zvažte úpravu životního stylu a nebojte se vyrazit ani na pravidelnou prohlídku k lékaři.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]