Eliminujte špatný krevní tlak pomocí konzumace zcela běžných potravin

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak se velkou měrou podílí na vzniku závažných onemocnění, jako je například infarkt nebo mrtvice. Je proto dobré do našeho jídelníčku zařadit potraviny, které s ním umí bojovat.

Dnešní hektická a uspěchaná doba přispívá k tomu, že se na celém světě vyskytuje stále více lidí, kterým je diagnostikován vysoký krevní tlak. Ten pro naše tělo není prospěšný, protože přispívá ke vzniku závažných zdravotních onemocnění, jejichž následky mohou být trvalé, nebo vedou dokonce až ke smrti. Je proto dobré vědět, které potraviny ho umí přirozeným způsobem snižovat. Dokážeme tak podpořit náš zdravotní stav a pokud se nebudeme vyhýbat jejich pravidelné konzumaci, budeme se cítit mnohem lépe. 

Ke zdravému srdci nám přispívá zdravá strava

Z našeho jídelníčku bychom neměli vynechávat zeleninu, a to převážně tu, která je zelená. Vysoký obsah potřebného draslík a hořčíku totiž najdeme v rukole, zelí, brokolici a špenátu. Pokud naše strava obsahuje dostatek potravin s vysokým obsahem draslíku, dochází přirozeně k vylučování sodíku, který je pro naše tělo škodlivý. Doporučenou potravinou je také červená řepa. Pokud nás vysoký tlak trápí, měli bychom denně vypít sklenici řepné šťávy. Napomáhá nejen našemu srdci, ale podporuje i trávení. 

Fotografie: Pexels

Pomoci nám mohou i některé druhy ovoce. Bohatým zdrojem draslíku jsou například banány. Vynechávat bychom neměli ani různé bobule, jako jsou borůvky, ostružiny nebo maliny. Ke snížení krevního tlaku ale přispívá také meloun, který obsahuje aminokyselinu citrulin. Vynikajícím zdrojem vitamínu C je i kiwi. Z rozsáhlých studií také vyplývá, že konzumace granátového jablka dokáže snížit nejen tlak systolický, ale i diastolický. Ve většině případů se jedná o chutné druhy ovoce, neměl by tedy být problém je konzumovat pravidelně.

Můžeme si dopřát i potraviny, které nám chutnají 

Překvapivé ale je, že nám v boji s krevním tlakem mohou pomoci i méně obvyklé potraviny. Jednou z nich je například čokoláda. Ta je bohatá na flavanoly, které přispívají k pružnosti našich cév, a díky tomu zlepšují průtok krve do našeho srdce. Je ale zapotřebí, abyste ji konzumovali s mírou, a hlavně aby daná čokoláda obsahovala alespoň 75 % kakaa. Krevní tlak ale dokážou snižovat i pistácie, a to dokonce i ve chvíli, kdy jsme ve stresu. Je tedy doporučeno se těmto oblíbeným oříškům nevyhýbat. 

Fotografie: Pexels

Regulovat krevní tlak nám mohou pomoci i různé druhy olejů. Mezi nejvíce preferované se řadí olej olivový a sezamový. Naši stravu bychom však měli obohatit také o pravidelný příjem lněných semínek a rýžových otrub. K snídani si můžeme pravidelně dopřávat ovesnou kaši, ta dokáže snižovat tlak systolický i diastolický. Díky obsažené vláknině nám pravidelná konzumace kaše pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost. Vhodnou potravinou je také mléko nebo jogurty. 

Zdroj: Exquis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]