Dýně nejen jako dekorace, ale i pro naše zdraví

obrázek: pixabay.com

S podzimním obdobím přichází i sezóna dýní. Dýně je plodina, která nám poskytuje celou řadu zdravotních výhod a to nejen její dužina, ale i dýňová semena.

Chrání náš zrak

Jasně oranžovou barvu dává dýni velký obsah beta karotenu, který naše tělo přeměňuje na vitamín A. Tento základní vitamín podporuje zdraví očí a jen jeden šálek dýně poskytuje více než 200% doporučené denní hodnoty vitamínu A. Kromě toho je dýně skvělým zdrojem antioxidantů luteinu a zeaxanthinu, které brání vzniku kataraktu a zpomalují vývoj makulární degenerace.

Zvyšuje imunitu

Začátek podzimu je často také začátkem sezóny chřipky a nachlazení. Vysoký obsah vitamínu A může pomoci tělu odolávat infekcím a virům.

Zabraňuje vzniku nedostatku minerálů a živin v těle

Hořčík je životně důležitou součástí více než 600 chemických reakcí v těle, včetně regulace krevního tlaku, regulace hladiny cukru v krvi, snížení rizika srdečních onemocnění a mnoha dalších. Přesto velká část populace trpí jeho nedostatkem.

Dýňová semena jsou skvělým přírodním zdrojem hořčíku a snadno se připravují. Jednoduše je rozložte na pečící papír, posypejte solí a pečte v troubě. Dýňová semena jsou také dobrým zdrojem jiných živin, včetně manganu, mědi, bílkovin a mnoha antioxidantů.

Podporuje snahu hubnout

Šálek konzervované dýně obsahuje asi sedm gramů vlákniny, o níž je známo, že pomáhá zpomalit trávení a podporovat sytost. Kromě toho je také skvělým nízkokalorickým jídlem, s pouhými 50 kaloriemi na porci.

Podporujte mladší vzhled pokožky

Při konzumaci pomáhá vysoký obsah beta-karotenů v dýně chránit pokožku před slunečními paprsky, které způsobují vrásky. Lze ji však také použít jako pleťovou masku. Smíchejte 1/4 šálku rozmačkané dýně, 1 vejce, lříci medu a lžíci mléka. Vzniklou směs aplikujte na 20 minut na obličej a následně řádně opláchněte. Po aplikaci této masky bude vaše pleť hladší a zářivější.