Důvody, proč je mnohdy lepší přetrhat vazby s toxickými členy rodiny

Některé rodinné vztahy mohou být velmi problematické, zejména pokud se někteří lidé vážně distancují od blízkého člena rodiny. Stává se to z mnoha důvodů a rozhodně nejde o snadné rozhodnutí, když jde o ukončení vztahů, i přesto, že to ve finále může být dobré pro obě strany.

Nikdo si nevybere rodinu, do které se narodí, ale může se rozhodnout, zda zůstane vzdálen od některých členů rodiny, kteří jsou jedovatí a způsobují pouze bolest. Jistě je to velmi obtížné rozhodnutí, ale mnohokrát to může být jediný způsob, jak si zachovat zdravý rozum, a může to být ten správný způsob, jak situaci celkově vyřešit. Přinášíme vám 5 důvodů, proč je to ta správná cesta.

Vyhledají vás pouze, když sami něco potřebují

Zdravý vztah s rodinou přináší všem členům štěstí a ostatní členové rodiny s vámi budou v jakékoli možné situaci. V dobrém i ve zlém. To, že něco není v pořádku poznáte snadno – ostatní členové rodiny si na vás vzpomenou jen sporadicky a většinou v okamžiku, kdy od vás něco potřebují. Ať už jde o nějakou věc, půjčení peněz nebo vylít kyblík se svým smetím (postěžovat si). Což by mělo být signálem pro přehodnocení vašeho vztahu s nimi a pro rozhodnutí, zda jsou hodni být součástí vašeho života. Ve skutečnosti projevují podmíněnou lásku, pokud potřebují něco od ostatních.

Soudí vás

Úsudek druhých lidí je naprosto v pořádku, pokud se jedná o konstruktivní kritiku a člověk má v úmyslu pomoci vám být tím nejlepším člověkem, jakým můžete být. Ale někdy může jít o nevyžádaný úsudek, který zajde až do bodu, kdy ubližuje sebevědomí a pocitům druhých. Pokud vás soudí často, nevyžádaně, neoprávněně, pak je nejlepší od toho odejít, než sami uvěříte tomu, že jste úplné „budižkničemu“.

Hovoří o vás za vašimi zády

V případě, že členové vaší rodiny sdílejí fakta o vás s kýmkoli a se všemi, které znají, pak je nejlepší, abyste jim raději nikdy nic nesvěřovali, nebo se od nich úplně vzdálili. Také pokud sdílíte své nejhlubší potíže s ostatními členy rodiny, musí přinejmenším dodržovat vaši zranitelnost a soukromí. Skutečnost, že s nimi sdílíte své osobní věci, není lístek na drby o vašem životě, což se nedá tolerovat.

Jsou manipulativní

Když si všimnete, že vás vaše rodina uráží a příští den změní své chování jakoby nic a hrají mrtvého brouka, mělo by to být varovným znamením. Zdravý vztah s rodinou není o tom, že vás budou pomlouvat nebo s vámi manipulovat prostřednictvím citového vydírání apod.

Cílem manipulace je v podstatě přesvědčit druhého, aby přijal něčí argumenty a udělal něco, co ve skutečnosti vlastně udělat ani nechce. Manipulace může vyvolat pocity strachu, viny, pochybnosti, vytvořit nátlak. Stává se to nejen doma, ale i v práci, kdy cílem manipulace je docílit toho, aby slabí šéfové nemuseli dávat svým zaměstnancům výpověď a oni ji nakonec dali sami. Pokud s vámi manipulují i doma, není na co čekat.

Nepodpoří vás

Máte dojem, že i kdybyste se na uši stavěli, nikdy nebudete pro ně dost dobří? To není dobré znamení! Kdo jiný by ve vás měl věřit a podpořit vaše sny, než nejbližší rodina. Tak budete žít neustále v tom, co kdyby…

Někdy není snadné opustit svou rodinu, ale pokud jsou pro vás lidé toxičtí, možná je nejlepší odejít a držet se od nich dál.

Obrázky: healthylifeboxx