Neustále si stěžoval na nadýmání, které lékaři ignorovali. Poté mu sdělili diagnózu, která mu změnila život

Fotografie: Depositphotos

První příznaky nemoci se objevily během rodinné dovolené, kdy muž začal trpět nadýmáním a zácpou a ztratil chuť k jídlu. Bohužel to skončilo tragicky. 

Když Simon Atkins vyrazil s rodinou na dovolenou na Tenerife, netušil, že se z této cesty vrátí se strašlivým břemenem. První příznaky nemoci se objevily nenápadně, ale postupně nabývaly na síle. Simon začal trpět nadýmáním, zácpou a ztrátou chuti k jídlu, přičemž jeho žaludek nabýval nezvyklých rozměrů, připomínajících břicho ženy v pokročilém těhotenství. O tomto smutném příběhu informoval polský web Fakt.

Nemoc zaútočila náhle

I přes zřejmé zhoršení jeho stavu se Simonovi nedařilo získat odpovídající lékařskou péči. Lékaři opakovaně bagatelizovali jeho problémy a přikládali je pouhé zácpě. Každá návštěva u lékaře skončila stejným způsobem – předepsáním projímadel a ujištěním, že se nemusí bát. Jeho stav se však stále zhoršoval až do té míry, že bylo zřejmé, že se něco vážného děje.

Po několika týdnech utrpení se Simonův stav stal natolik kritickým, že ho manželka odvezla do nemocnice. Tam konečně zazněla diagnóza, kterou už dříve Simon i jeho blízcí tušili, ale doufali, že se mýlí – rakovina tlustého střeva. Bohužel bylo již pozdě na jakoukoli léčbu. Simon se rozhodl odmítnout operaci, když mu bylo sděleno, že jeho šance na přežití jsou minimální. Poté mu bylo sděleno, že mu zbývá jen několik týdnů nebo měsíců života. Šestačtyřicetiletý muž zemřel 11. února, dva týdny po konečném stanovení diagnózy.

lékař kolonoskopie
Fotografie: Freepik

Tento příběh je varováním o důležitosti naslouchání svému tělu a vyhledání lékařské péče včas. Ignorování příznaků nemoci může mít fatální následky, jak ukázal osud Simona. Jeho žena nyní aktivně šíří povědomí o rakovině tlustého střeva, aby další lidé mohli být včas diagnostikováni a léčeni. Prevence a pravidelné kontroly jsou klíčem k zachování zdraví a života, jak uvádí web Healthline.

Žena skončila v nemocnici kvůli zdánlivě neškodnému pití vody. Udělala totiž tuto osudovou chybu

Rakovina tlustého střeva

V České republice se karcinom tlustého střeva a konečníku vyskytuje mimořádně často. Máme celosvětově jeden z nejvyšších výskytů onemocnění, zhoubný karcinom tlustého střeva či konečníku je v ČR každý rok zjištěn asi u 8 000 osob, téměř 4 000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi každoročně umírá, uvádí na svém webu Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

Kolonoskopie je inovativní metoda diagnostiky a prevence, která umožňuje pečlivé vyšetření vnitřních stěn tlustého střeva a konečníku. Tento postup se uskutečňuje pomocí kolonoskopu, což je tenká a flexibilní trubice vybavená malou kamerou na konci. Díky ní lékař získává možnost vizuálně prozkoumat sliznici střeva a detekovat případné patologické změny, včetně rakoviny tlustého střeva, polypů a vředů. O tom, jaký má kolonoskopie význam, jsme vás v minulosti informovali na našem webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]