Domácí sirupy z přírodních surovin, které pomáhají při léčbě nepříjemného kašle a nachlazení

Fotografie: Depositphotos

Kašel a nachlazení patří mezi typické podzimní problémy. Zbavit se jich však můžete snadno, a to pomocí těchto domácích sirupů z přírodních surovin.

Správně připravované přírodní sirupy dokážou pomoci při léčbě kašle a nachlazení. K jejich přípravě stačí běžně dostupné suroviny z obchodu, potvrzuje lékařka Katherine Marengo.

Česnekový sirup

Česnekový sirup patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. Účinně posiluje obranyschopnost imunitního systému (zejména v období chřipek), má antibakteriální a antivirové účinky a jeho pravidelné užívání snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Abyste se ochránili před podzimními návaly onemocnění, začněte ho užívat pravidelně, ještě než se objeví jakékoliv příznaky. Postačí vám konzumovat 2 polévkové lžíce dvakrát denně. K přípravě budete potřebovat následující:

  • 1 hlavičku česneku,
  • 200 mililitrů jablečného octa nebo citronové šťávy,
  • 200 mililitrů medu,
  • převařenou a ochlazenou vodu.

Způsob přípravy je poté již jednoduchý – česnek rozmačkejte, dokud nepustí veškerou šťávu. Pak přidejte jablečný ocet nebo citronovou šťávu a med a všechny přísady smíchejte, měla by vzniknout hladká pasta. Pokud je sirup příliš hustý, můžete do něj ještě přidat vodu. Hotový roztok přelijte do sklenice a uložte ho na pět dní do chladničky. Poté ho můžete s úsměvem konzumovat.

Cibulový sirup

Přírodní cibulový sirup je pravděpodobně nejoblíbenějším domácím lékem na posílení imunity a léčbu nachlazení – je totiž zcela bezpečný a mohou ho používat dospělí, děti i senioři. Jeho konzumace poskytuje cenné vitamíny a živiny, jako je vláknina, vápník, draslík, vitamín C, vitamín B6, síra, antioxidanty a flavonoidy. Cibule je také bohatá na kvercetin, který chrání tělo před srdečními chorobami, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. K přípravě budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 cibuli,
  • cukr.
Fotografie: Pixabay

Způsob přípravy je opět velmi snadný. Cibuli jednoduše oloupejte a nakrájejte nadrobno, vložte ji do sklenice nebo mísy a posypte větším množstvím cukru. Směs následně přikryjte a nechte ji 5 až 7 hodin stát, dokud nepustí šťávu. Poté sirup přeceďte přes síto nebo gázu a uložte do chladničky. Nemusíte ho užívat pravidelně – postačí vám 1 čajová lžička každé 2 až 3 hodiny během onemocnění.

Sirup ze zázvoru, medu a citronu

Tento sirup disponuje zmírňujícími a zahřívacími účinky. Zázvor, který je známým antiseptikem a protizánětlivým prostředkem, bojuje proti bakteriím, virům a plísním, přičemž citron zvyšuje díky obsahu vitamínu C jeho účinky. Směs dochucuje med, jenž je také silně protizánětlivý a disponuje zmírňujícími účinky. K přípravě budete potřebovat následující ingredience:

  • sklenici medu,
  • 1 citron,
  • kořen zázvoru.
Fotografie: Pixabay

Nejprve spařte citron a smíchejte ho spolu s jeho nakrájenou kůrou se sklenicí medu. Do směsi dále přidejte také nastrouhaný zázvor a vše dobře promíchejte. Následně sirup přelijte do sklenice, uzavřete ji a odložte na 24 hodin na chladné místo. Poté ho můžete konzumovat po jedné čajové lžičce denně nebo ho přidávat podle potřeby do svého oblíbeného čaje.

Zdroj: Healthline, Healthline, Healthline