Účinné domácí osvěžení ve skleničce: Nápoj z domácích surovin obsahuje i citron a med

Fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Osvěžení a hydratace v horkém počasí jsou velmi důležité. Zmrzlina bohužel obsahuje příliš mnoho cukru. Nicméně existuje nápoj, který pomůže – a vykouzlíte ho pomocí čtyř běžných ingrediencí.

Horko nepolevuje a vy se nemůžete dostatečně hydratovat, abyste už nechtěli pít? To je znamení, že jste silně dehydratovaní a musíte s tím něco udělat. Samotná voda vám nepomůže. Další perlivé nápoje nebo nápoje s umělými barvivy ještě více povzbudí vaši chuť k jídlu a vysuší vaše hrdlo. Spolehněte se na přírodní prostředky, které ještě nikdy nikoho nezklamaly. Úlevu přinesou 4 ingredience, jež má každý doma, zvláště když venku panuje tropické vedro.

Jak si připravit domácí nápoj

Vyberte si vysokou sklenici a do mrazáku dejte vodu na kostky ledu. Jsou sice nepovinné, ale určitě se hodí k ochlazení nápoje. Udělejte rovnou dvojitou porci, aby zbylo dost pro celou rodinu, protože si na něm určitě všichni pochutnají. Pro výrobu nápoje budete potřebovat následující suroviny:

  • 2 čajové lžičky medu,
  • šťávu ze 2 citronů,
  • 1 litr převařené nebo minerální vody,
  • 1 g soli.

Citrony důkladně vydrhněte kartáčkem na zuby a omyjte je pod tekoucí horkou vodou. Rozkrojte je na polovinu a vymačkejte z nich šťávu pomocí ždímačky na citrony nebo ručně – do každé poloviny zapíchněte vidličku a otáčejte, dokud se nezbavíte zbylé šťávy. Nalijte ji do sklenice nebo džbánu.

limonáda citronáda
Fotografie: Freepik

Pokud chcete, můžete z citronu seškrábat i kůru a tu pak přidat do nápoje. Pokud nemáte rádi, když v nápoji plave kůra, dejte ji stranou a připravte z ní citronový koláč nebo tvarohový dort. Do džbánu nalijte litr minerální vody (může být i perlivá). Přidejte med a sůl. Vše důkladně promíchejte. V případě potřeby přidejte kostky ledu v libovolném množství.

Je izotonický nápoj totéž co energetický nápoj?

Izotonický nápoj a energetický nápoj jsou dva různé druhy nápojů. První z nich je určen k tomu, aby pomáhal hydratovat tělo a dodával mu k tomu potřebné elektrolyty. Zpravidla sáhneme po citronové šťávě, medu a minerální vodě. Takový izotonický nápoj můžete obohatit o draslík, hořčík a vápník, které dále posilují srdce a usnadňují jeho fungování v horkém počasí.

Energetický nápoj, jak už název napovídá, je určen k tomu, aby vás povzbudil, když se cítíte na dně. Obsah cukru nebo sladidel je v takovém nápoji mnohem vyšší. Přídavek kofeinu, taurinu nebo guarany vás navíc rychle motivuje k činnosti.

Zdroj: Moje Gotowanie

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]