Poznejte symptomy, které mohou znamenat, že jste prodělali bezpříznakový infarkt

Fotografie: Pixabay

Až 25 procent infarktů se nemusí navenek projevovat typickými příznaky a mohou být zjištěny až o několik let později, říká kardioložka Debra Sullivan.

Často se to stává u lidí, kteří v minulosti nikdy neměli žádné příznaky, které by naznačovaly problémy se srdcem. Jejich typickým příkladem je silná bolest na hrudi a dušnost. Pak jde tento pacient na banální zákrok nebo jen preventivní vyšetření, při nemž se provádí EKG, a je mu sděleno, že ve svém životě už pravděpodobně prodělal infarkt. EKG totiž ukáže známky poškození srdce, které mohou být přítomny i několik let.

Mírné nepohodlí na hrudi

Jak už jsme předeslali, zdaleka ne každý infarkt musí být doprovázen bolestmi na hrudi, které nelze ignorovat. Ty se ve skutečnosti projevují jen asi v polovině případů. Varovným příznakem může být i pouhé nepohodlí v oblasti hrudníku. Také tlak, který nepomíjí, může varovat. Lidé si často stěžují, že se v noci budí s pocitem, že jim něco sedí na hrudníku.

Fotografie: Freepik

Únava nebo závrať

Tady se nejedná o únavu přirozenou, která vzniká nedostatečným odpočinkem nebo přemírou práce. V tomto případě vznikla únava nedostatečnou cirkulací krve, a tím způsobeným nedostatkem kyslíku v mozku. Pokud pociťujete bezdůvodnou a velmi silnou únavu a neschopnost vyprodukovat kloudnou myšlenku, nedávejte si kávu, ale raději skočte k lékaři na vyšetření. Totéž se týká závratí.

Bolest čelisti nebo krku

To je jeden z nejčastějších příznaků tichého infarktu hlavně u žen. Když se ozve bolest krku, většinu lidí nenapadne, že může mít problém se srdce. Často podobné problémy řešíme obklady, které mají napomoci uvolnit zatuhlé svalstvo. Pokud se ozve bolest v čelisti, utíká většina lidí zase k zubaři, který pak marně hledá zubní kaz. Zkuste to vzít přes praktického lékaře. U něj je větší pravděpodobnost, že odhalí správnou příčinu.

Fotografie: Freepik

Dýchací potíže

Celá léta jste běhali denně deset kilometrů a skoro jste se ani nezadýchali. Poslední měsíc ale nejste schopni vylézt do prvního patra, aniž byste lapali po dechu jako kapr. To je jedna ze situací, která by vás měla varovat, že se něco stalo. Vlivem prodělaného tichého infarktu totiž nemusíte pociťovat ani žádný tlak či bolest na hrudi. Poté, co bylo srdce poškozeno infarktem, může dojít k plicnímu edému, který je příčinou neobvyklých dýchacích potíží.

Kinetóza

Kinetóza je stav, kdy vnímání pohybu ústrojím vnitřního ucha nesouhlasí s tím, co člověk vnímá zrakem. Projevuje se často náhlou nevolností třeba při jízdě autem. Vyskytuje se přirozeně spíše v dětském věku, u dospělých pak zřídka. Podezření by měla vzbudit kinetóza, jež se náhle objevila u dospělého člověka, který jí netrpěl buď nikdy, nebo je to už dlouhý čas. Častěji se tento příznak vyskytuje u žen a osob, které trpí diabetem.

Zdroj: Healthline