Příznaky, které napoví, že dochází k přetěžování jater. Jakmile se objeví, měli byste zpozornět

Fotografie: Freepik

Zejména během vánočních svátků a dalších oslav může k přetížení jater dojít skutečně snadno, výrazně k němu přispívají stoly prohýbající se pod množstvím jídla a zvýšená konzumace alkoholu.

Právě při konzumaci velkého množství nezdravého jídla a alkoholu dostávají játra pořádně zabrat. Pokud tento stav trvá delší dobu, je možné, že dojde k jejich přetížení. Jejich práci jim neulehčují ani špatné stravovací návyky, které si častokrát příliš neuvědomujeme. Existují indicie, které nám mohou napovědět, že játra nefungují správně. Které jsou ty nečastější?

Problémy s trávením

Játra hrají významnou roli ve vícero procesech spojených s trávením potravy a následným metabolizováním látek v ní obsažených. Při snížení jejich funkce pak logicky dochází k problémům vedoucím ke zpomalení vstřebávání živin z přijaté potravy.

Dojít může až ke stavu lidově nazývaným jako „děravé střevo“. Na základě něj dochází k bolesti břicha, zvýšenému množství plynů, zácpě či průjmu. Objevit se však mohou i potravinové intolerance či alergie na některé složky potravy.

Změna barvy moči a stolice

Příčinou tohoto indikátoru, že v rámci těla dochází k negativním změnám, je bilirubin – žlutooranžový pigment vznikající rozpadem hemoglobinu v oblasti jater a sleziny. Právě tato složka určuje primární barvu stolice i moči.

Fotografie: Freepik

Dojde-li k narušení produkce bilirubinu – v tomto případě vedoucí k jeho nadměrnému množství, na barvě stolice a moči se to brzy projeví. Kromě těchto dvou odpadních složek může dojít také ke změně barvy kůže a očního bělma, které bývá příznakem žloutenky.

Změny nálady

Stav jater má vliv také na lidskou psychiku. V případě, kdy následkem svého přetížení není tento orgán schopen vylučovat toxiny z těla, může vzniknout tzv. jaterní encefalopatie – soubor poruch neurologického a psychiatrického rázu. Během něj narušují toxiny činnost mozku. To se může projevit výkyvy nálad, chronickou únavou či pocitem zmatenosti.

Otok končetin a obličeje

V následku snížené funkce jater se zvyšuje krevní tlak a v rámci organismu se začne hromadit sodík. Právě tento prvek bývá jednou z hlavních příčin otoku v oblasti nohou, rukou a obličeje. Nezřídka kdy může takto otéct také břicho, což je často doprovázeno jeho silnými bolestmi. Příčinou toho může být hromadění tekutiny v dutině břišní způsobené jaterní cirhózou.

Zde však platí, že původcem těchto obtíží nemusí být pouze nerušení činnosti jater. Podobným způsobem se mohou projevovat také další zdravotní problémy. Proto je důležité včas vyhledat lékařskou pomoc.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]