Dejte si pozor na éčka!

Nepatříte k těm, kteří by zjišťovali, co vlastně jedí? Potom tento článek pro vás může znamenat otevření očí. Najdete zde totiž pár éček, která na obalech nevypadají škodlivě, ale ve výsledku byste neuvěřili, co se za nimi skrývá!

E210

Pod tímto označením se skrývá kyselina benzoová. Ta má zabránit šíření plísní a bakterií v potravinách. Ovšem často způsobuje alergické reakce a při působení jiných látek se navíc může přeměnit na rakovinotvorný benzol.

E951

Aspartam – nebezpečná látka, přesto vyhledávaní. Jde o umělé sladidlo a zákazníci toužící po štíhlé linii po této látce prahnou. Výrobci samozřejmě touto látkou rádi dochucují sladkosti – je 200x sladší než cukr, zvýrazňuje chuť a aroma. Ovšem už v roce 1974, kdy byl poprvé použit při výrobě potravin, se objevily nežádoucí účinky v podobě poškození mozku, které mlže vést až k rakovině mozku. Tato látka je často v „light“ produktech, nebo například ve žvýkačkách bez cukru.

E284

Kyselina boritá v Česku nemohla být používána a dnes je využívána jen velmi málo – viz konec odstavce. Vyslechli jsme jako jedni z mála varování Americké lékařské společnosti, že je tato látka toxická. V některých zemích ji však najdete v konzervovaných mléčných výrobcích, v rybách. U nás by se měla používat pouze jako přídavek do kaviárů.

To není vše

Samozřejmě existuje několik dalších škodlivých éček: E155, což je potravinářská hněď – barví čokolády, pečivo, omáčky, polévky. Může vyvolat nežádoucí účinky u lidí s astmatem nebo alergií na aspirin. Dalším éčkem je E133, což je potravinářská modř. Jde o syntetické barvivo často se vyskytující v limonádách, zmrzlině, cukrovinkách. Děti samozřejmě lákají hlavně tyto cukrovinky, které jsou jasně modré. Opět se objevovaly zprávy o toxicitě. Takhle bychom mohli pokračovat téměř donekonečna. Proto je dobré trošku se o éčka začít zajímat a snažit se jim vyhýbat.

Fotografie publikována se svolením Iamnee Photography/FreeDigitalPhotos.net