Čtyři podezřelé příznaky, které značí záludnou rakovinu jícnu a vy je pravděpodobně neznáte

Fotografie: Depositphotos

Rakovina je nemoc, která je zde již dlouhou dobu, avšak najít na ni stoprocentní lék se zatím nepodařilo. Je proto dobré se mít na pozoru a zastihnout ji včas, říká lékař Yamini Ranchod.

Konkrétně rakovina jícnu je druh nemoci, který nemá skoro žádné časné příznaky. Včasná diagnóza pomáhá nemoc účinně léčit, obvykle ale k odhalení dochází až v momentě, kdy se nemoc rozšíří do jiných tkání. Nejčastěji se vyskytuje u mužů nad 60 let, přičemž se tato šance zvyšuje nadměrnou konzumací alkoholu či kouřením cigaret.

Fotografie: Freepik

Bulka v krku a zduřené lymfatické uzliny

Našli jste si na krku malou bulku? Většinou se nachází pod čelistí a máte u ní celkem dost velkou jistotu, že se tam předtím nevyskytovala. Pokud tomu tak je, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Tento symptom dále dost často doprovázejí oteklé lymfatické uzliny. Jestliže tedy máte kombinaci obojího, hlavně na nic nečekejte.

Fotografie: Freepik

Dávejte si pozor na HPV infekci

Že nevíte, co to je? Tak to jste šťastný člověk. Jedná se totiž o virus, který se přenáší zejména sexuální cestou. Je to celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosný virus. Jakmile se vám orálním sexem přenese do dutiny ústní, můžete si zadělat na problém. Podle amerických center pro kontrolu a prevenci nemocí totiž může být až 70% případů rakovin jícnu způsobeno infekcí HPV.

Náhlá změna tónu hlasu

Je docela přirozené, že jakmile máte rakovinu jícnu, bude to jistými způsoby ovlivňovat i váš krk a také hlas. Vyvíjí se totiž v hlasivkách a okolních tkáních, což znamená, že může způsobit chrapot, sucho v krku a změny v tónu hlasu. Jestliže jste něco takového v nedávné době zaznamenali, neváhejte a běžte k lékaři.

Fotografie: Freepik

Bolest ucha může značit mnohé

Všimli jste si, že vás z ničeho nic bolí ucho, ale vy jste se do ničeho nepraštili a ani jste nedali tělu jinou záminku, aby k bolesti docházelo? Jestliže do pár dnů nezmizí, může být znakem rakoviny jícnu. Na nic tedy nečekejte a pokud bude bolest přetrvávat týden, objednejte se ke svému lékaři na vyšetření.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]