Cvičení, pro upevnění zdravého zažívání aneb cviky, které nejvíce prospívají střevům

Trávení je nezbytné pro celkové zdraví a pohodu. Dobré trávení nepomáhá pouze k eliminaci exkrementů a toxinů. Kromě toho se také zvyšuje pocit pohody. Ti, kteří trpí špatným trávením, se cítí nepříjemně a každodenní činnosti mohou představovat problémem. Obzvláště zácpa a průjem mohou život opravdu ztěžovat. Existuje řada možností, jak podpořit zdravé trávení.

Důležitým pilířem je zde nejen výživa, ale i cvičení. Pokud se dostatečně nepohybujete, brzy zjistíte, že vaše trávení je stále línější a pohodlnější. Zácpa může být výsledkem zpomalení střevní flóry. Není nutné chodit do posilovny nebo běhat denně maratón, existuje mnoho cvičení, která lze provádět doma bez velké námahy.

Když se po práci vrátíte domů, obvykle si prostě jen chcete lehnout na gauč a nic nedělat. Případně musíte zvládnout domácí práce, uvařit jídlo – kde je ještě čas na cvičení? Pomocí jednoduchých a krátkých cvičení mohou být střeva a trávení podporovány také z pohodlí domova. A najít si pár minut určitě stojí za to – jde o vaše zdraví.

Cvičení pro zdravá střeva z domova

Jízda na kole: Velmi skvělým cvičením, které prospívá střevům, je jízda na kole. Určitě nemusíte hned běžet do sklepa oprášit kolo. Stačí, když si lehnete na záda a budete nohama provádět staré dobré cvičení, které si možná pamatujete ještě ze školy. Zvedněte nohy nahoru a šlapejte, jako, když jedete na kole. Pak si lehněte na pravý bok, jedna noha leží na zemi a druhou opisujte kruhy, pak strany vyměňte. Cvičte po dobu 10 až 15 minut. Toto cvičení je vhodné provádět minimálně 3x týdně. Doplnit můžete i tím, že zbývající dny si zajdete na bazén zaplavat. Rovněž vhodné cvičení, které prospívá vašemu zažívacímu traktu.

Skákání přes švihadlo: Výhody skákání přes švihadlo byly prokázány i na Berkely University. Když budete pravidelně skákat, zlepšíte zdraví trávení a porazíte zácpu. Nehledě na to, že jde o prevenci inkotinence (skákání rovněž zlepšuje stav inkotinence). Stačí skákat 10 až 20 minut denně. Pokud švihadlo nemáte a nemáte ani dost místa, abyste doma nic nerozbili, stačí si švihadlo jen představit a prostě skákat a držet ruce v pozici, jako když držíte švihadlo.

Běh: Střevům prospívá i běh. Jak běhat doma a bez běžícího pásu? Úplně snadno. Můžete klusat nebo i sprintovat, jak je libo. Nazujte si tenisky a hurá na to. Běžet budete zkrátka z jednoho místa. Zkuste si to a uvidíte, že běhat můžete i na velmi malém prostoru. Než se vám uvaří večeře, můžete uběhnout v obývacím pokoji takto i falešné tři kilometry. Důležitý je tady jen samotný pohyb. Nikoliv to, zda běžíte po lesní pěšině nebo koukáte přitom z okna svého bytu. Sportování venku se samozřejmě nic nevyrovná, ale někdy to prostě jinak nejde.

Jóga: Jóga má samo o sobě nespočet zdravotních benefitů. Rozhodně prospívá zdraví, včetně podpory zdravého trávení. Existují i přímo pozice (ásany), které se zaměřují na zdraví střev a prevenci zácpy.Řekněte ostatním, co si myslíte