Obávané strie: Důležitá je prevence, ale i napáchané škody se dají napravit

Strie jsou obávaným strašákem nejen nastávajících maminek. Tyto nepříjemné a nevzhledné jizvičky trápí nejen ženy, ale i muže. Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří z nějakého důvodu razantně přiberou, nebo se jim mění tvary těla. Jde tedy nejen o těhotné ženy, ale také o dospívající nebo jednoduše ty, kteří si tolik nehlídají váhu.

Na vině mohou být i hormonální změny a dědičnost. Jde s jizvičkami vůbec nějak bojovat? A když už se objeví, dají se nějakým způsobem odstranit?

Nejdůležitější je prevence

U strií platí dvojnásob to, že prevence je základ úspěchu. Pokud se vám podaří pokožku před vznikem strií ochránit, pak máte vyhráno. Zaměřte se tedy především na to, aby u vás neprobíhaly rychlé výkyvy váhy. K tomu pomůže zdravá strava i pravidelný pohyb.

Pokud ale víte, že přibývání na váze je nevyhnutelné (například během těhotenství), zkuste prokrvující masáže a pravidelné promazávání kůže, zejména stehen, boků, břicha, rukou a prsou.  Pomoci mohou také různé potravinové doplňky s obsahem vitamínu E nebo kolagenu.

Krémy a oleje

Na trhu existuje široká nabídka produktů, které slibují, že strie odstraní a vyhladí. Ve výsledku ale není důležité, jakou mají značku a kolik stojí, ale spíše, jaké je jejich složení. Dostatečná hydratace pokožky a její masírování krouživými pohyby je pro odstranění strií nezbytné.

Nepolevte ani ve chvíli, kdy zjistíte, že se vám nepodařilo striím zabránit a už se nějaké objevily. Čím dříve s péčí začnete, tím lépe. Velmi vhodné jsou zejména produkty s obsahem různých esenciálních olejů. Ty mají výtažky z bylinek, které podporují regeneraci kůže a umožňují zbavit se jizviček nejefektivněji. Dobře fungují i krémy s obsahem vitamínu E. Vhodná je i měsíčková mast nebo obyčejné nesolené vepřové sádlo.

Kolagen a vitamín C

K podpoře pružnosti pokožky pomáhá právě zmíněný kolagen. Ten lze přijímat ve formě různých doplňků stravy, což je určitě dobrá možnost. Bohužel se často zapomíná na to, že kolagen nemůže být efektivně využitý, pokud zároveň není dodáváno potřebné množství vitamínu C. Zaměřte se tedy také na to, aby vám ve stravě nechyběla tato mimořádně důležitá látka, která zajistí také účinnost kolagenových doplňků.

Laser a mikro dermabraze

Dnes samozřejmě existují i výrazně sofistikovanější metody. Dobrým a oceňovaným pomocníkem je například laser, který ale spolehlivě funguje jen na čerstvé jizvy. Dokáže totiž jizvičku zesvětlit a vzhled pokožky údajně vylepší až o celých 50 %. Samozřejmě si za takové ošetření zaplatíte, a není to zrovna málo.

Na druhou stranu, pokud máte jizvičky čerstvé, možná se taková investice skutečně vyplatí. Další možností je mikro dermabraze. Jde o zákrok, při kterém se využívá oxid hlinitý, který jemně zbrousí povrch kůže. Je to drahá metoda, ale se spolehlivými výsledky zejména na staré jizvy, které samy nezmizely.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]