Příznaky revmatoidní artritidy, které neprodleně vyžadují lékařskou prohlídku

Fotografie: Depositphotos

Revmatoidní artritida je závažné onemocnění, které by nikdo neměl brát na lehkou váhu. Rozpoznejte jej včas pomocí těchto zásadním příznaků.

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění, které napadá především klouby, ve kterých vyvolává bolavý zánět. Přesto se však může dostat i do dalších částí vašeho těla, zejména do orgánů, včetně srdce nebo například očí. Postihuje především jedince mezi dvacátým a padesátým rokem života (častěji u žen), přičemž jeho příčina stále není doposud známa. Jeho dopady na lidské tělo však mohou být fatální, a proto byste jej měli včas rozpoznat a léčit. Pokud tedy na sobě pociťujete tyto příznaky, okamžitě vyhledejte pomoc, radí lékařka Nancy Carteron.

Horečka a snížená obranyschopnost imunitního systému

Revmatoidní artritida může ovlivňovat váš imunitní systém a jeho obranyschopnost. V případně jejího rozvoje proto nemusí být jedinec schopný bojovat s nemocemi tak snadno, jako tomu bylo v minulosti. Proto byste měli být pozorní, pokud se u vás dostaví horečka bez jakýchkoliv jiných příznaků – může se jednat o infekci v důsledku snížené odolnost vašeho zdraví, který byla způsobena revmatoidní artritidou. Proto je důležité co nejdříve vyhledat lékaře a problém řešit včas.

Respirační problémy

Lidé, kteří trpí revmatoidní artritidou, jsou vystaveni mnohem vyššímu riziku zjizvení tkáně v plicích. Pokud vás tedy trápí kašel, který neustupuje, nebo pokud se vám špatně dýchá při běžných denních činnostech, okamžitě navštivte svého lékaře, který vám provede diagnózu.

Bolesti žaludku nebo zažívací potíže

Toto záludné onemocnění také zvyšuje riziko vzniku žaludečních vředů, krvácení do žaludku a onemocnění, jako je kolitida a divertikulitida. Příčinou může být opět zánět způsobený revmatoidní artritidou nebo vedlejšími účinky léků, zejména nesteroidních protizánětlivých léků nebo kortikosteroidů. Pacienti se pak také v důsledku nerovnováhy ve střevní mikroflóře často potýkají se zácpou nebo průjmem.

Brnění kloubů a necitlivost

Oteklé klouby mohou roztahovat nervy, což v důsledku vyvolává pocit brnění v různých částech těla. Nejčastějšími místy, kde k tomu u pacientů dochází, jsou především lokty, kotníky a zápěstí. Při revmatoidní artritidě se může vyskytnout také zánět cév, který může rovněž způsobit necitlivost.

Fotografie: Depositphotos

Problémy s očima

Zánět, který způsobila revmatoidní artritida, může poškodit několik částí očí, včetně skléry (bílá část oka) a rohovky (tenká ochranná vrstva). V důsledku se pak pacient může potýkat s neustálou bolestí očí nebo jejich zarudnutím, které se obvykle zhoršuje. Obecně byste však měli navštívit svého lékaře, pokud se potýkáte s jakýmikoliv změnami vašich očí.

Snadnější lámání kostí

Revmatoidní artritida může také způsobovat úbytek kostní hmoty, což zvyšuje riziko jejich zlomenin. Tento problém se navíc může zhoršovat v případě, pokud se vyhýbáte cvičení a jakékoliv fyzické aktivitě.

Problémy se žvýkáním a polykáním

Někteří lidé s revmatoidní artritidou mohou trpět také Sjögrenovým syndromem, dalším zánětlivým onemocněním. Mezi jeho nejčastější příznaky patří především problémy se žvýkáním a polykáním nebo pocit, že máte něco tmavého v očích. U žen je tento problém často spojován také s vaginální suchostí a bolestí při sexu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]