Duhová dieta: Forma stravování, která vás zbaví přebytečných kil. Viditelné výsledky již po prvních týdnech

Fotografie: Depositphotos

S nadváhou nebo obezitou bojuje stále více lidí. Jsou to jedny z civilizačních nemocí, které trápí lidstvo ve vyspělé společnosti. Hubnutí bývá kolikrát velikým oříškem a ne každému se to daří.

Módní časopisy jsou plné celebrit, které se předhánějí v tom, která je krásnější a štíhlejší. Běžná společnost je však rozmanitější a dokonalou postavu nemá každý. Převažují tu větší, tu menší nedokonalosti, nejvíce ale nadváha a obezita. K ni se většinou člověk projí dobrým jídlem a pohodlným životem bez pohybu. Kdo chce zhubnout, musí změnit životosprávu. Pomoci mu může i duhová strava, potvrzuje lékařka Miho Hatanaka.

Co si pod duhovou stravou představit

V jídelníčku toho, kde se rozhodl jít cestou zdravého životního stylu a začít hubnout, by neměla chybět zelenina a ovoce. Jsou totiž zásobárnou vitamínů, minerálů, zkrátka živin, které lidské tělo nutně potřebuje pro svoji fyziologickou činnost. Tělo díky nim bude lépe pracovat.

Výhody duhové stravy

Duhová strava je stravovací plán, který je bohatý na všechny nutriční živiny. Pravidla tohoto stravování jsou jednoduchá: měli byste každý den jíst 5 šálků ovoce a zeleniny v 5 barvách, tedy ve žluté, zelené, červené, oranžové, bílé, modré a fialové. Výhodou této stravy je to, že není třeba dodržovat komplikované stravovací plány, protože stačí nahradit nezdravé potraviny (pizzu, burgery, fast foody) ovocem a zeleninou.

Co patří do červené barvy

Červená barva nabízí mezi ovocem a zeleninou řadu možností. Můžete jíst jahody, meloun, růžový grapefruit, maliny, červenou řepu, červený rybíz, červenou cibuli, ředkvičky, rajčata. Tyto potraviny jsou bohaté na antioxidanty a vitamín P. Ty mají protizánětlivé účinky a snižují riziko srdečního onemocnění a rakoviny.

Fotografie: Pixabay

Co patří do žluté a oranžové barvy

Žluté jsou banány, citrony, dýně, mrkev, žlutá papriky, kukuřice, žlutá jablka, broskve, meruňky, melouny, ananas. Tyto potraviny obsahují beta karoten a vitamín C, které chrání pokožku a sliznice, snižují riziko rakoviny, poškození cév. Lutein zlepšuje zrak a zdraví očí, podporuje funkci mozku.

Co patří do bílé barvy

Mezi bílé ovoce a zeleninu patří zejména květák, cibule, česnek, ředkvičky. Mají antioxidační, protizánětlivé účinky, posilují imunitní systém. Česnek snižuje hladinu cukru v krvi a má antibakteriální účinky, ředkvičky pomáhají čistit ledviny a odstraňovat toxiny z těla.

Co patří do zelené barvy

Mezi zelené potraviny zařadíme špenát, okurky, petržel, limetky, cuketu, chřest, římský salát, avokádo, kiwi, zelená jablka, brokolici, hrášek. Chlorofyl pomáhá předcházet rakovině, detoxikuje játra, chrání pokožku. Zároveň zelené potraviny odstraňují toxiny z těla pryč.

Co patří do modré a fialové barvy

Do modrých a fialových potravin je možné zařadit fialové zelí, černý rybíz, lilek, borůvky, švestky, fialové hrozny. Toto zbarvení potravin snižuje riziko rakoviny a chrání močové cesty, podporuje činnost srdce a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Zdroj: Healthline, MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]