Poznejte chybějící vitamíny a minerály v těle. Zcela jasné projevy vás na ně upozorní

Fotografie: Depositphotos

Při problémech se suchou pokožkou nebo vypadáváním vlasů bude na vině nedostatek některých živin. Když zjistíte, které to jsou, můžete své zdraví zlepšit.

Ze všech stran je člověk neustále nabádán k tomu, aby jeho jídelníček obsahoval pestrou a vyváženou stravu. Je to důležité z mnoha důvodů. Tím nejzákladnějším je potřeba životně důležitých živin pro organismus, který bez nich nebude správně fungovat. Pak se objevují různé zdravotní problémy. Chybějící vitamíny se podepíšou třeba i na stavu pokožky a vlasů, říká lékařka Alina Petr.

Popraskané rty

Podle tělesných příznaků lze odhadnout, které vitamíny a minerály v lidském těle chybí. Jejich nízkou hladinou trpí zejména vlasová pokrývka a také kůže. Máte-li často popraskané rty, ukazuje to na nedostatek železa, zinku a vitamínů B3, B2 a B12. Velmi často se tento problém objevuje u vegetariánů, protože v důsledku omezení konzumace masa jim tyto živiny schází. Najdete je především v drůbežím masu, tuňáku, vejcích, arašídech nebo čočce.

Červené vyrážky na obličeji a padání vlasů

K nehezkému obličeji s červenými vyrážkami a vypadávání vlasů dochází v důsledku chybějícího vitamínu B7 neboli biotinu. Někdy se mu říká i vitamín H. Kromě potravinových doplňků s biotinem lze do své stravy zařadit vejce, avokádo, banány, borůvky, ořechy, sójové boby, květák, houby nebo lososa.

Červené nebo bílé kožní léze podobné akné

Tyto vyrážky se obvykle objevují na obličeji, rukou, stehnech a zádech. Naznačují nedostatek mastných kyselin, vitamínů A a E. Zde se doporučuje vyhnout se nasyceným mastným kyselinám a dát přednost zdravějším tukům – olivovému, řepkovému, sezamovému nebo lněnému. Vitamín A je v zelené zelenině, mrkvi, sladkých bramborách a červené paprice.

Brnění v rukou a nohou

Nedostatek vitamínů B9, B6 a B12 se projevuje nepříjemným brněním v končetinách, anémií, depresí, hormonální nerovnováhou a únavou. Dobré je zvýšit konzumaci kuřecího masa, vajec, fazolí, červené řepy, chřestu a špenátu.

Fotografie: Pixabay

Křeče ve svalech, bolesti nohou, zad a zápěstí

Nízká hladina hořčíku v lidském těle se projeví častými svalovými křečemi. Mohou vás probudit ze spánku. Náchylnější jsou k tomu lidé, kteří se věnují intenzivnímu cvičení, protože potem se tento prvek vyplavuje ven z organismu. Do těla ho dodáte konzumací banánů, třešní, grapefruitu, mandlí, lískových ořechů, cukety, brokolice či špenátu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]