Chutné tipy na zdravé mlsání – některé laskominy lze připravit i velmi rychle

Občas každého přepadnou chutě na něco dobrého. Ať už sladkého nebo slaného. Říká se, že chutě mohou souviset i s tím, že tělu chybí určitý minerál či vitamín. Pokud nemáte vyloženě závislost na pravidelném mlsání, pak se nic hrozného neděje. Občasná touha se dá ukojit velmi snadno tím, že si zkrátka připravíte něco zdravějšího, co i tak uspokojí vaše potřeby po něčem dobrém.

Většinou se jedná o chuť na sladké: zákusky, koláče, čokoláda, dezert ke kávě. Pokud máte například kávu spojenou s něčím sladkým, pak se tohoto zlozvyku jen velmi těžko zbavuje. Nebudeme si tady rozebírat, jak funguje mozek, ale hodně lidí to má právě tak, že ke kávě patří i zákusek.

Vaše chutě mohou vyvolávat i potraviny, které konzumujete, a které rozkolísají hladiny cukru. Případně nedostatek vlákniny a bílkovin ve stravě. Když se totiž člověk cítí sytý, nemá většinou potřebu mlsat. Dalším viníkem je úbytek energie a tělo vyžaduje dobít, pomocí cukrů. Příčiny musíte vypátrat sami.

My se vám to pokusíme usnadnit tím, že jsme vám připravili tipy na zdravé mlsání. Ale pozor – ani toho zdravého se nemá konzumovat hodně. I v tom zdravém se ukrývají „nějaké“ kalorie. Určitě to neznamená, že můžete mlsat bez hranic. Zdravé mlsání je o tom, že neobsahuje prázdné sacharidy, zbytečně hodně soli, tuku a jiných nezdravých věcí.

Jogurtový dezert

Velmi snadný způsob, jak zahnat chutě a pochutnat si, je dezert připravený z jogurtu (samozřejmě z čistého, neslazeného jogurtu). Klidně si můžete vyhrát i s jeho vzhledem. Do půlky zamíchat kokos, do druhé půlky skořici a kakao. Posypat jemně mletými semínky, drcenými oříšky a přidat i pár kapek medu.

Proteinová tyčinka

Tu si můžete koupit nebo připravit doma a mít ji v lednici či mrazničce, až na vás přijdou chutě, tak si jednoduše vytáhnete. Případně přibalíte ke svačince do práce. Receptů na internetu najdete spousty.

Nepečené fitness kuličky

I na fitness kuličky najdete hodně zajímavých receptů. Přidat do nich můžete červenou řepu, semínka, ořechy, kakao, med, kokos, skořici, ochucený protein v prášku, tvaroh, jogurt, strouhanou mrkev, sušené ovoce, ovesné vločky nebo jiné vločky (pohankové, quinoa, rýžové) a spoustu dalších zdravých přísad. I kuličky vám v lednici několik dnů vydrží, v mrazničce je můžete skladovat i půl roku a déle.

Sušenky

Sušenky si můžete rovněž napéci do zásoby a skladovat v dóze. Upéci se dají z různých typů vloček, různých typů mouk (ovesná, pohanková, mandlová, kokosová, špaldová). Přidávat lze opět další ingredience dle svých preferencí: kokos, kakao nebo karob, vanilku, ovoce.

Ovoce

Jako zdravý a výtečný dezert poslouží i ovoce. A pokud se vám nezdá myšlenka, jak koušete do jablíčka příliš uspokojující, pohrajte si s jeho servírováním. Jablko můžete nakrájet na měsíčky a jen poprášit skořicí, hned vypadá a chutná lépe. Můžete jej rozkrojit na půlky a naplnit arašídovým máslem. Anebo můžete jablko nakrájet na plátky, namazat krémem nebo marmeládou a přilepit dva a dva vždy k sobě. Případně použijte vysokou skleničku (do práce použijte zavařovací s víčkem) a vložte postupně barevné ovoce: ananas, borůvky, maliny a další. Prosypat lze semínky, drcenými oříšky. Jídlo se jí totiž i očima. Uvidíte, že plně uspokojíte své touhy.

Zdravá bábovka nebo buchta

Bábovku ve zdravější verzi upečete úplně snadno. Použijete obvyklé ingredience, ale namísto cukru dáte zdravější alternativu (Stevie, Xylitol, javorový sirup, med, kokosový cukr) a nebudete sladit příliš. Do těsta přidejte i skořici, která sladí přirozeným způsobem a nějaké ovoce (třeba rozmačkaný banán, strouhané jablko, domácí ovocnou přesnídávku bez cukru). Místo klasické mouky zkuste mix ovesné (rozmixované ovesné vločky), pohankové nebo mandlové či kokosové, špaldové. Podobně můžete udělat i ovocný koláč. Použijete zdravější alternativy slazení a mouk, místo másla dáte kokosový olej a na těsto přidáte ovoce a posypku z kokosového oleje a mandlové či kokosové mouky. Pokud se vám hotový moučník bude zdát suchý nebo málo sladký, podávejte s jogurtem nebo přelité ovocným pyré.

Další tipy

  • Jahody, banány či jiné ovoce namočené do kvalitní hořké čokolády

  • Domácí čokoládové hrudky (roztopená kvalitní hořká čokoláda + kokosový olej a smíchat s drcenými mandlemi nebo lískovými oříšky. Lžíci dělat hrudky na pečící papír a nechat ztuhnout

  • Amarantový pudink (amarant uvařit v mléce, přidat kakao, skořici, trochu medu a nechat vychladnout). Pak už jen ozdobit ovocem

  • Chia mango pudink (rozmixované mango na pyré + chia semínka a nechat dvě hodiny odstát). Před podáváním posypat strouhanou hořkou čokoládou

  • Domácí nutellový krém (rozmixovat společně avokádo, banán, kakao, mandlové nebo jiné ořechové máslo, trochu rostlinného mléka). Krém lze přidat do dezertu k jogurtu nebo podávat k vaflím či bábovce

  • Čokoládový krém z batátů (vařené batáty + hořká čokoláda + trochu mléka). Vše společně rozmixovat do hladkého krému. Dáte-li čokoládu do mixéru k horkým batátům, stačí ji pouze nalámat na menší kousky. Pokud jsou batáty již studené, čokoládu roztopte. Místo hořké čokolády lze použít kakao, kokosový olej a nějaké sladidlo (javorový sirup, med, Xylitol…)

  • Aquafaba (čokoládová pěna). Tuto lehkou a nadýchanou čokoládovou pěnu připravíte snadno tak, že ve šlehači ušleháte vodu z cizrny (nálev z cizrny, hrášku atd. se chová podobně, jako bílek, a to díky emulgátorům. Postupně do nálevu, který budete šlehat přidáte roztopenou hořkou čokoládu nebo kakao + sladidlo. Na tento dezert se hodí nálev z cizrny, protože nálev z hrášku by se chuťově nehodil. Pěnu nalijete do sklenic a necháte v lednici ztuhnout. Před podáváním přidejte třeba maliny a kokosové lupínky

  • Palačinky nebo vafle, kde opět klasickou bílou pšeničnou mouku nahradíte ovesnými vločkami, špaldou, kokosovou moukou a stejně tak použijete zdravější verzi sladění (ovocné pyré, skořice, Xylitol, med atd.)
  • Tvarohové koláče – víte, že lze připravit i skvělé koláče bez kynutí? Základem je tvaroh a opět náhrada za klasický cukr a klasickou mouku. Doprostřed koláčů můžete dát až po upečení čokoládový krém nebo před pečením marmeládu bez cukru.

Obrázky: pixabay.com