Chutná dávka antioxidantů aneb antioxidanty jako ochránci před volnými radikály

Přinášíme vám recept na pořádnou dávku antioxidantů v podobě chutného smoothie. To vás zasytí a zažene chuť na laskominy. Dopřát si jej můžete k snídani či svačině.

Na výrobu tohoto smoothie budete potřebovat zelený čaj, med či jiné sladidlo, borůvky, banán a rostlinné mléko – ideálně vyrobené doma, ale může být i koupené (mandlové, kešu, sójové, kokosové, makové) atd.

  • Zelený čaj – uvaříte dle návodu, jak jste zvyklí a necháte vychladnout. Potřebovat budete 1 šálek
  • Med – podle chuti
  • Borůvky – půl šálku
  • Banán – stačí půlka. Když nebudete sladit medem, můžete dát celý banán
  • Mléko – 1 šálek

Čaj necháte louhovat dle návodu a osladíte. Nechte jej vychladnout. Pak dejte do mixéru všechny ingredience borůvky, banán a mléko – rozmixujte do hladka a přilijte i zelený čaj. A proč si vůbec dopřát toto smoothie plné antioxidantů?

Proč by v naší stravě neměly chybět antioxidanty?

Volné radikály dokážou v lidském těle napáchat hodně škody. Vznikají v organismu během metabolických pochodů. Jejich množství, které se během metabolismu produkuje, je v těle automaticky kontrolováno a není nijak nebezpečné. Strach bychom měli mít spíše z vnějších zdrojů, jako je UV záření, léky, kouření, alkohol, nevhodná strava (smažená a konzervovaná jídla, uzeniny), chlorovaná voda, přemíra fyzické námahy, stres, výfukové plyny apod.

Je tedy nanejvýš důležité přijímat stravou potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty. Antioxidant = protikyslíkový či protioxidační. Anioxidanty hrají ochrannou roli a mají významný vliv na obranyschopnost těla. Již Hippokratés pravil: Tvá výživa bude tvým lékem.

Antioxidanty získáváme převážně z rostlinných zdrojů, ale najdeme je i v některých živočišných. Jejich primárním úkolem je chránit naše tělo a jeho stavební prvky před nežádoucími chemickými reakcemi tak, že „zpacifikují“ volné radikály dřív, než stihnou napáchat škody.

Obrázek: pixabay.com