Chřipka se dá zvládnout i doma. Stačí klid a správné léky

Může vás to překvapit kdykoliv. Jednou ráno se probudíte a trápí vás chřipka. Co se děje? Bolí vás v krku, třese s vámi zimnice a vylézt z postele je nadlidský výkon kvůli bolesti celého těla. Diagnóza je pak skoro jasná – přepadla vás chřipka. Co v takové chvíli dělat? Žádné zkratky nepomohou, není zbytí a musíte zůstat doma a léčit se. Jak na to, aby léčba byla efektivní a co nejdříve vám zabrala?

Základ je zůstat doma a odpočívat

V prvé řadě je třeba říci, že jelikož je chřipka virového původu, nezabírají na ni antibiotika. Lékař vám tedy nejspíš doporučí pouze zůstat doma, tlumit horečku vhodnými léky, odpočívat a jednoduše nechat tělo a celý imunitní systém, aby se s nemocí vypořádal.

Chřipka vás většinou skolí alespoň na týden. Zavolejte tedy do práce a nehrajte si na hrdinu. Počítejte ale s tím, že oslabení a bez energie se můžete cítit klidně po dobu několika týdnů. Je to přirozené, a proto dejte svému tělu čas na rekonvalescenci. Pokud budete své tělo přetěžovat, hrozí komplikace jako například zápal plic.

Řešte příznaky, nikoliv příčinu

Obvykle se léčí jen příznaky, nikoliv nemoc sama. Většinou je dobré pořídit si paralen nebo jiný lék na srážení teploty. Tyto léky však berte pouze tehdy, když je teplota skutečně vysoká, v opačném případě není třeba se s teplotou zvlášť zabývat – pomáhá totiž tělu v boji proti virům. Jde o ochrannou reakci těla, jejíž potlačení by mohlo zbytečně oddalovat zlepšení nemoci.

Pozor na nosní kapky

Nepříjemnou komplikací bývá samozřejmě i rýma. Časté a silné smrkání vám ale nepomůže – naopak může podráždit citlivou sliznici a způsobit krvácení. Uleví vám spíš kapky, ale pozor, některé obsahují derivát efedrinu a způsobují závislost. Volte tedy raději spreje s mořskou vodou nebo s vincentkou které jsou výrazně šetrnější a pomohou vám stejně. Opatrní buďte i s kapkami proti kašli. Suchý kašel je třeba tlumit, obzvlášť na noc, abyste se mohli pohodlně vyspat. Pokud je kašel vlhký, není třeba jej nijak tlumit – pomůže vám dostávat hlen rychleji z těla.

Nezapomínejte na dostatek tekutin. Při horečce se tělo dehydratuje velmi rychle a je nutné tekutiny pravidelně doplňovat. Pomůže obyčejná voda a samozřejmě i čaje – ideálně bylinkové, které ještě podpoří léčivý proces. Buďte ale rozumní a ani s pitím to nepřehánějte. Nadměrné pití totiž vede ke snižování nezbytných minerálů v krvi, což může vést k úbytku fyzických sil nebo až k apatii a nesoustředěnosti.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]