Většina žen nemá nejmenší tušení, že za výskyt chloupků na bradě mohou tyto časté příčiny

Fotografie: Depositphotos

Chloupky na bradě jsou nejen nevzhledný, ale často také varovný příznak, kterým se vás tělo snaží upozornit na nebezpečí. Pokud se objeví, zpozorněte.

Chloupky na bradě jsou pro mnoho žen noční můrou. Nikoli však kvůli nebezpečí, které jim může hrozit, ale spíše co se týče jejich estetické stránky. To si většina z nich často neuvědomuje, a jakmile se objeví, snaží se je za každou cenu odstranit, aniž by hledaly příčinu příznaku. Jak proto varuje odbornice Cynthia Cobb, pokud se objevily i vám, rozhodně je nepodceňujte a raději se co nejdříve poraďte se svým praktickým lékařem.

Genetika a hormonální poruchy

Ochlupení na bradě může být způsobeno genetickými faktory. Pokud jste si tedy všimli, že příznak trápí vaši matku či babičku, pravděpodobně se mu nevyhnete ani vy. V takovém případě bohužel nezbývá než je odstranit vhodnými holicími prostředky. O tom, jak se chloupků v obličeji zbavit, jsme psali na ZdravémStravování.

Syndrom polycystických vaječníků

Jak také uvádí server Debar Rose Willson, za růstem chloupků na bradě může stát syndrom polycystických vaječníků. Jedná se o nebezpečný stav, který ovlivňuje reprodukční orgány a hormony a může vést k příznakům, jako je mimo jiné nepravidelná menstruace, obezita a neplodnost. Pokud byste náhodou tyto varovné signály na sobě rozpoznali, bude nejlepší, když se co nejrychleji poradíte se svým praktickým lékařem.

Příčiny vzniku akné lze hledat i v jídelníčku. Jeho změna pomáhá

Těhotenství

Jednou z častých příčin nadměrného růstu chloupků na bradě je těhotenství. Během tohoto stavu totiž dochází k řadě změn v ženském organismu, a to včetně rozhození většiny hormonů, což následně ovlivňuje i různé tělesné procesy. Kromě této části těla může dojít například i k vypadávání vlasů nebo nadměrnému růstu chlupů v dalších oblastech těla, kde je to netypické, zmiňuje Healthline. Podobné příznaky může způsobit i užívání antikoncepce.

těhotná žena
Fotografie: Freepik

Cushingův syndrom

Nadměrný růst chloupků na bradě u žen může být podle lékařky Meredith Goodwin také spojen s Cushingovým syndromem, který způsobuje nadprodukci hormonu zvaného kortizol. Jedná se o tzv. stresový hormon, protože je produkován právě ve stresových situacích, a jeho nadbytek může omezovat vaše kognitivní funkce. Kromě tohoto příznaku se u pacientů mohou objevit také strie, hromadění tuku v oblasti břicha a zvýšená hladina cukru.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]