Česnek v olivovém oleji je silné doma vyrobené antibiotikum. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit

Fotografie: Depositphotos

Není tajemstvím, že česnek má mnoho léčivých vlastností. Pro naše zdraví je však přínosný také olivový olej. Obě suroviny mohou zlepšit zdraví.

Česnek má antibakteriální a také protiplísňové a antivirové vlastnosti. Je tedy pro naše tělo opravdu velkým přínosem. Laboratorně se dokonce ukázalo, že je účinný proti kmenům bakterií rezistentním na antibiotika. Své vlastnosti má česnek od sloučenin síry, které působí jako antioxidanty a jsou užitečné pro činnost srdce. Česnek například snižuje hladinu cholesterolu a ředí krev. A to není zdaleka všechno, říká lékařka Jerlyn Jones.

Předcházejte rakovině

Pokud budete denně konzumovat šest nebo více stroužků česneku, můžete snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, žaludku nebo prostaty asi na polovinu. Je to z toho důvodu, že kromě eliminace karcinogenů způsobují sloučeniny síry v česneku samodestrukci rakovinných buněk. Vhodné je tedy vzhledem k této skutečnosti konzumovat alespoň jednu hlavičku česneku denně.

Fotografie: Pixabay

Česnek je zdrojem zinku, mědi, železa, hořčíku, selenu a germania. Pokud chcete tyto vlastnosti využít co nejlépe, je vhodné nakrájet nebo rozdrtit paličku česneku a nechat ji asi deset minut odpočinout, aby se uvolnily sloučeniny síry. Česnek by měl být dužnatý a lusky hladké a pevné. Není vhodné nechávat česnek v chladu a lepší je uchovávat ho v otevřené nádobě na čerstvém vzduchu.

Výhody olivového oleje

Olivový olej je bohatý na mononenasycené tuky. Snižuje špatný cholesterol a zvyšuje naopak ten dobrý. Obsahuje také množství fenolů a antioxidantů. Vědci navíc zjistili, že olivový olej má protizánětlivé účinky a chrání srdce i celé tělo. Zánět je totiž vždy spojený se srdečními chorobami, ale také s cukrovkou 2. typu, rakovinou a v neposlední řadě Alzheimerovou chorobou.

Olej navíc obsahuje vitamíny E a K. Vhodný je používat panenský nebo extra panenský olivový olej, případně za studena lisovaný olej, jelikož teplo v něm ničí antioxidanty. Extra panenský olivový olej je vhodný do salátů, panenský pak na vaření. Doporučená denní dávka je jedna polévková lžíce oleje. Skvělé je, že olivový olej a česnek mohou na vaše zdraví blahodárně působit společně.

Skvělá medicína

Stroužky česneku můžete vložit do olivového oleje a nechat je louhovat asi dva týdny. Poté každé ráno vypijte tři polévkové lžíce této směsi. Česnek a olej mají vliv na čištění krve, ale také na jaterní filtraci. Dále mají příznivý vliv na léčbu hemoroidů a také jsou vhodné při bolesti kloubů. Doporučují se také při léčbě vypadávání vlasů.

Kromě toho jsou látky obsažené v česneku a olivovém oleji účinné proti několika dalším nemocem, jako jsou srdeční problémy, vysoký krevní tlak nebo nachlazení. Není proto pochyb o tom, že česnek v olivovém oleji je nejsilnější antibiotikum, které si můžete vytvořit sami doma.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]