Chytří Češi moc dobře znají nejsilnější přírodní antibiotika a přesně vědí, kdy po nich sáhnout

Fotografie: Depositphotos

Antibiotika jsou léky, které usmrcují některé bakterie, případně brání jejich růstu. V lékařství se používají syntetická antibiotika. V domácím použití lze vyzkoušet i antibiotika přírodní.

Objev antibiotik patří k největším objevům v moderním lékařství. V současné době banální zranění, jako je například drobná odřenina, mohla v minulosti skončit i smrtí. Antibiotika se používají pro léčbu bakteriální infekce, v menší míře působí i na některé druhy hub nebo parazitů. Předepisují se na angínu či zápal plic, pomáhají při hnisané rýmě nebo zánětu středního ucha. Původcem nemoci, na kterou antibiotika zabírají, jsou bakterie, nikoliv viry, říká lékařka Debra Sullivan.

Antibiotika v historii

Objev antibiotik byl učiněn v roce 1928 anglickým lékařem Alexandrem Flemingem. Ale už dávno před tím lidé v Číně zjistili, že infekce léčí třeba obklad z plesnivého sójového mléka. Stopy antibiotik byly objeveny v kosterních pozůstatcích starých Egypťanů a Núbijců. Antibiotika byla přijímaná také přirozenou cestou z potravy, protože i některá zelenina obsahuje přírodní antibiotika.

Jak antibiotika fungují

Antibiotika zasahují do struktury mikroorganismu, přičemž ale samotného pacienta nijak nepoškozují. Podle působení dělíme antibiotika na:

  • bakteriocidní – bakterie usmrcuje,
  • bakteriostatická – zastavují množení bakterií.
Fotografie: Pixabay

Úzkospektrá antibiotika působí jen proti některým bakteriálním rodům. Naproti tomu širokospektrá antibiotika ničí široké spektrum mikroorganismů. Často ale poničí i mikroflóru na povrchu sliznic. Účinnost antibiotik závisí na tom, kde se infekce nachází a také na schopnosti léku proniknout tkáněmi k místu infekce.

Kdy použít přírodní antibiotika

Kromě antibiotik produkovaných farmakologickým průmyslem existují i přírodní antibiotika. Mohou pomoci zejména v počátcích nemoci. Výhodou je, že na organismus působí komplexně, nemají vedlejší účinky a neničí střevní mikroflóru. Zároveň také podporují zvýšení imunity. Je ale třeba vzít v úvahu, že přírodní antibiotika nemají kolikrát tu sílu antibiotik syntetických, neměly by proto být používána jako náhrada za lékařem předepsané léky.

Fotografie: Pixabay

Co řadíme mezi přírodní antibiotika

Přírodní antibiotika lze užívat i bez lékařského předpisu. Pro některé ani není třeba chodit do lékárny, velmi často se vyskytují v domácnosti. Patří sem zejména:

  • česnek, cibule, křen,
  • med, propolis,
  • zázvor, kurkuma,
  • echinacea, lichořeřišnice, tee tree olej, rakytník,
  • tymián, šalvěj, saturejka,
  • grapefruitová jadérka, chlorela.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]