Červená řepa je malý zázrak. Na podzim nenajdete lepšího pomocníka proti nemocem

Hledáte na podzim zeleninu, která vás pomůže ochránit před nemocemi a zároveň podpoří vaše trávení? Dál už hledat nemusíte, červená řepa je jasná volba. Červená řepa je levná, zajímavě vypadá, a ještě lépe chutná. I když by se mohlo zdát, že patří mezi jednu z těch méně chutných potravin, překvapí vás, co všechno může udělat pro vaše zdraví.

Pomůže proti mnoha neduhům

Možná nevíte, že červená řepa patří k jedněm z nejzdravějších druhů zeleniny vůbec. Roste jako dvouletá rostlina, přičemž my z ní konzumujeme její podzemní část. A právě v této části se nachází obrovská zásobárna vitamínů a minerálů. Najdete v ní vysoký podíl minerálů, jako je draslík, sodík, fosfor, vápník a železo nebo potom vitamíny jako je C nebo B. Červenou řepu si můžete dopřát za jakékoliv situace, ale zvláště dobře vám udělá, pokud řešíte některé z následujících problémů:

  • Trpíte chudokrevností. Červená řepa vám pomůže dodat dostatek železa.
  • Jste těhotná. Řepa přispívá zdravému vývoji plodu.
  • Máte potíže se zažíváním a trávením. Červená řepa dokáže tyto procesy korigovat a zlepšovat zpracování potravy.
  • Máte zpomalený metabolismus. Tato chutná zelenina vám pomůže nastartovat vaše tělo k lepším výkonům.
  • Máte oslabenou imunitu. Ochrání vás před chřipkou i nachlazením.

Chutná syrová i vařená

Je tedy jasné, že červená řepa je ideální zeleninou, kterou si dopřát právě tenhle podzim. Možná ale nevíte, jak ji konzumovat. Existuje hned několik možností. Vzít si červenou čepu a jen tak ji křoupat ke svačině asi není příliš reálný způsob konzumace. Přesto syrová nastrouhaná v salátu v kombinaci s česnekem, kozím sýrem, pomeranči nebo jablky, ořechy či zelím, je výborná. Většina lidí si ale červenou řepu dopřává v uvařené stavu. Jak na to? Připravte si tyto suroviny:

  • 3 středně velké řepy
  • 2 cibule
  • Špetku soli, ocet, olej

Vařit řepu je možné v podstatě dvěma způsoby. Buď je možné vařit ji na mírném plamenu asi 2-3 hodiny do změknutí, nebo ji můžete krátce nechat vařit na prudkém ohni po dobu asi 15 minut. Poté je nutné řepu ihned zchladit v ledové vodě, a díky tomuto teplotním šoku změkne. Nyní nakrájejte cibuli najemno a krátce ji opražte na oleji, dokud nezezlátne. Cibuli smíchejte s řepou nakrájenou na tenké proužky a dochuťte solí a octem. Vznikne chutný salát z vařené řepy, který můžete snadno využít jako přílohu k různým druhům masa.

Přesto je vhodné být při konzumaci řepy opatrný. Její konzumace může mít u některých lidí i jisté méně, či více závažné negativní účinky. Nedoporučuje se pro ty, kteří mají problémy s tlakem nebo těm, kteří trpí ledvinovými potížemi. V malém množství by ale nikdy neměla skutečně uškodit ani těmto lidem. Přesto se vyplatí být obezřetný a řepu konzumovat s rozumem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]