Příznaky nesnášenlivosti lepku, o kterých mnozí neví. Nejedná se pouze o problémy s trávením

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Celiakie, nesnášenlivost lepku, se vyznačuje příznaky, které mohou být zaměňovány s jinými nemocemi. Nemusí vždy souviset se špatným trávením, trpět může i duševní zdraví.

Nesnášenlivost lepku je poměrně častým problémem. Vyznačuje se nepříznivými reakcemi na lepek, bílkovinu nacházející se v pšenici, ječmenu a žitu. Existuje několik potenciálních příčin nesnášenlivosti lepku, včetně celiakie, citlivosti na lepek a alergie na pšenici, říká doktorka Katherine Marengo. Všechny 3 formy nesnášenlivosti lepku mohou způsobit rozšířené příznaky, z nichž mnohé nemají nic společného s trávením. Nejčastější příčinou ze 3 uvedených je celiakie.

Průjem, zácpa a páchnoucí stolice

Jedinci s celiakií zažívají po požití lepku zánět v tenkém střevě. To poškozuje střevní výstelku a vede ke špatnému vstřebávání živin, což má za následek značné zažívací potíže a častý průjem nebo zácpu. Přetrvávající průjem může způsobit některé závažné zdravotní problémy, jako je ztráta elektrolytů, dehydratace a únava. Navíc mohou jedinci s celiakií zaznamenat bledou a páchnoucí stolici kvůli špatné absorpci živin.

Silná únava během dne

Pocit únavy je častým jevem u lidí s autoimunitními poruchami, včetně celiakie. Předpokládá se, že k únavě u jedinců s celiakií přispívá několik faktorů, včetně:

 • chronické bolesti,
 • poruch spánku,
 • psychických stavů, jako je deprese.

Celiakie může být také spojena s vyšším rizikem anémie z nedostatku železa, což je stav, který ovlivňuje schopnost těla produkovat zdravé červené krvinky. To může způsobit několik závažných vedlejších účinků, včetně snížené hladiny energie a nástupu únavy.

svědění ekzém
Fotografie: Freepik

Některé kožní reakce

Nesnášenlivost lepku může ovlivnit i vaši pokožku. Puchýřovitý kožní stav nazývaný dermatitis herpetiformis je jedním z projevů celiakie. Ačkoli každý, kdo trpí celiakií, je citlivý na lepek, někteří lidé s tímto onemocněním nepociťují zažívací příznaky, které by celiakii naznačovaly. Kromě toho několik dalších kožních onemocnění ukázalo zlepšení během bezlepkové diety:

 • psoriáza,
 • alopecie,
 • chronická kopřivka.

Pocity deprese a úzkosti

Depresí ročně trpí asi 6 % dospělých. Příznaky, které často zahrnují pocity beznaděje a smutku, mohou mít velký vliv na každodenní život. Zdá se, že lidé s trávicími problémy jsou náchylnější k úzkosti i depresi než jedinci bez jakýchkoli základních onemocnění. Deprese a úzkost jsou zvláště běžné u lidí, kteří mají celiakii.

Nevysvětlitelné snížení tělesné hmotnosti

Nečekaná změna hmotnosti je často důvodem k obavám. Ačkoli může pramenit z různých příčin, nevysvětlitelný úbytek na váze je častým vedlejším účinkem nediagnostikované celiakie. Ztráta hmotnosti může být vysvětlena řadou trávicích příznaků spojených se špatnou absorpcí živin.

Anémie z nedostatku železa

Nedostatek železa je nejčastějším nedostatkem živin a představuje 50 % všech případů anémie na celém světě. Nedostatek železa způsobuje příznaky jako:

 • nízký objem krve,
 • únavu,
 • dušnost,
 • závrať,
 • bolesti hlavy,
 • bledou kůži,
 • slabost.

U celiakie je narušena absorpce živin v tenkém střevě. To má za následek snížené množství železa absorbovaného z potravy. Anémie z nedostatku železa může být jedním z prvních příznaků celiakie, kterých si lékař všimne.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]