Příznaky a příčiny ulcerózní kolitidy. Nepříjemné onemocnění, které dokáže změnit život ze dne na den

Fotografie: Depositphotos

Ulcerózní kolitida je střevní onemocnění, jenž často ztěžuje funkci trávicího systému. Abyste věděli, zdali se s ní potýkáte či nikoli, je dobré znát některé její příznaky i příčiny.

Ulcerózní kolitida je druh střevního onemocnění, které způsobuje dlouhodobý zánět buněk lemujících konečník a tlusté střevo. Stav může vést k vředům, které mohou krvácet a bránit vašemu tělu ve správném trávení potravy, říká lékař Youssef (Joe) Soliman. Ulcerózní kolitida může vyžadovat užívání léků ke zklidnění zánětu a učení se různým opatřením, která musíte přijmout, abyste mohli pohodlně pokračovat ve svém každodenním životě.

Příznaky naznačují ulcerózní kolitidu

Existuje několik symptomů, kterými se ve vašem těle může projevovat ulcerózní kolitida. Jedním z hlavních příznaků je bolest břicha a průjem s přítomností krve nebo hnisu. S tím je také spojená ztráta tělesné hmotnosti, nevolnost a nechutenství. Mezi další projevy, které nejsou spojeny s trávicím systémem, je bolest kloubů, kožní vředy, únava, anémie a také horečka.

Příčiny ulcerózní kolitidy

Přesný důvod není známý. Vědci se ovšem domnívají, může být způsobena imunitním systémem. Když totiž trpíte ulcerózní kolitidou, váš imunitní systém nemusí správně reagovat na bakterie v trávicím traktu. Lékaři si nejsou jisti, zda je tato nemoc příčinou nebo důsledkem. Stres a strava mohou příznaky zhoršit, ale nejsou příčinou ulcerózní kolitidy.

Fotografie: Pixabay

Diagnóza ulcerózní kolitidy

Pro diagnózu ulcerózní kolitidy vám lékař provede kolonoskopii. Malá kamera bude vložena do vašeho konečníku, aby bylo možné podívat se blíže do vnitřku tlustého střeva. To lékaři pomáhá odhalit záněty nebo vředy v dané oblasti. Kolonoskopie může také pomoci lékaři vyloučit další stavy, jako je Crohnova choroba a rakovina.

Omezení spouštěčů ulcerózní kolitidy

Spouštěče, jako je stres, kouření, vynechání léků a konzumace určitých potravin, mohou vaše příznaky zhoršit. Jakmile znáte své spouštěče, musíte se jim vyhnout. Když s ulcerózní kolitidou žijete, některé změny životního stylu, jako je vaše strava nebo suplementace, mohou znamenat významný rozdíl a zlepšit kvalitu vašeho života.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]