Gastrointestinální infekci je třeba zachytit dříve, než nadělá paseku. Hlásí se nevolností i horečkou

Fotografie: Depositphotos

Gastrointestinální infekce může mít nepříjemné dopady na váš každodenní život. Pokud ji rozpoznáte, raději co nejdříve podnikněte správné kroky pro její léčbu.

Gastrointestinální infekce je nepříjemný problém, který mohou způsobit bakterie, viry nebo také paraziti. Ačkoliv většina případů odezní již během několika dní, některé příznaky, jako je například vysoká horečka, zvracení nebo krvavá stolice, často mohou vyžadovat lékařskou pomoc a včasnou léčbu. Pokud tedy onemocnění rozpoznáte i vy, je důležité co nejdříve zakročit, říká doktor Scott Frothingham.

Příznaky gastrointestinální infekce

Gastrointestinální infekce trvá obvykle několik dní, ovšem příznaky mohou přetrvávat až po dobu 2 týdnů. Pacienti nejčastěji pociťují křeče v břiše a nepříjemné pocity, po nichž následuje průjem. Mezi další příznaky mohou patřit především:

  • nevolnost,
  • zvracení,
  • horečka,
  • ztráta chuti k jídlu,
  • bolesti svalů,
  • dehydratace,
  • bolest hlavy,
  • hlen nebo krev ve stolici,
  • úbytek hmotnosti.

Jakmile tyto příznaky rozpoznáte, raději se poraďte se svým praktickým lékařem, který vám poskytne určitá doporučení pro rychlé zotavení.

Léčba gastrointestinálních infekcí

Ve většině případů odezní gastrointestinální infekce sama od sebe – není nutné užívat ani antibiotika, protože ty nedokážou pomoci v případě infekce trávicího traktu způsobeného viry nebo parazity. Dokonce je možné, že tyto léky mohou stav prodloužit a výrazně zvýšit riziko recidivy.

Kromě toho je také důležité brát na vědomí, že antibiotika mohou u některých onemocnění způsobit nebezpečné komplikace. Proto je vhodné se v každém případě poradit se svým praktickým lékařem, který vám poskytne vhodná doporučení.

léky na nemoc
Fotografie: Freepik

Mezi nejčastější doporučení pro rychlé zotavení se z problému patří především vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem vlákniny, které by mohly průjem zhoršit, užívání volně prodejných léků, jež neutralizují žaludeční kyseliny nebo které léčí nevolnost, bolesti břicha a průjem, a samozřejmě také dostatečná hydratace. Správný přísun tekutin je obecně nezbytný pro udržení celkového zdraví, a proto byste na něj neměli nikdy zapomínat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]