V Česku je nyní na alarmujícím vzestupu další nemoc přenášená klíšťaty jménem hepatozoonóza

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hepatozoonóza, stejně jako borelióza, je onemocnění přenášené klíšťaty. Nyní v naší zemi začíná být stále výraznějším problémem.

S nástupem druhého období zvýšené aktivity klíšťat je nutné věnovat pozornost stoupajícímu riziku nákazy onemocněním zvaným hepatozoonóza, říká doktorka Elizabeth Thottacherry. Toto nebezpečné onemocnění, které se přenáší klíšťaty, začíná být stále výraznějším problémem v naší zemi. V loňském roce bylo hlášeno jen málo případů, kdy se psi nakazili tímto nebezpečným onemocněním. Nyní však dochází k postupnému nárůstu případů a veterinární ordinace zaznamenávají stále více pacientů trpících hepatozoonózou.

Příznaky hepatozoonózy: Co byste měli sledovat

Hepatozoonóza je onemocnění způsobené parazitem Hepatozoon canis, který se přenáší klíšťaty. Jeho příznaky na začátku mohou být podobné těm, jež se vyskytují u jiných klíšťaty přenášených nemocí, jako je babezióza. Psi mohou začít ztrácet chuť k jídlu a jejich energie klesá. Potíže s pohybem jsou dalším znakem, který by měl vyvolat obavy. První diagnózou od veterináře často bývá anémie, již následuje letargie a kachexie (ztráta svalové hmoty).

Hepatozoonóza u mladých psů může probíhat téměř bez příznaků, což komplikuje její diagnostiku. Starší psi jsou však více ohroženi. Je důležité poznamenat, že v tomto případě nákaza nesouvisí s pokousáním klíštětem.

Jak probíhá nákaza hepatozoonózou

K nákaze onemocněním hepatozoonózou dochází, když se klíště přisaje ke zvířeti. K tomu může dojít, pokud klíšťata zaznamenají příležitost ke kousnutí sama, nebo jestliže se snažíte zbavit klíštěte, jež se na těle vašeho mazlíčka již usadilo. Abyste ochránili své psy před touto hrozbou, je důležité, abyste před procházkou vždy mysleli na ochranná opatření.

Klíště musí ven co nejdříve a co nejšikovněji. S choulostivým procesem pomůže pinzeta s jemnými hroty

klíště pes
Fotografie: Freepik

Po návratu z procházky je také vhodné prověřit, zda se na jejich těle neukrývají klíšťata. Pamatujte, že prevence je nejlepším způsobem, jak ochránit sebe i svého čtyřnohého přítele před klíšťaty a potenciálně nebezpečnými onemocněními, jako je právě hepatozoonóza.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]