Výrazně zvyšují riziko vzniku rakoviny. Smažená jídla i rafinované cukry mohou značně uškodit

Fotografie: Borya / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Tyto potraviny byste měli raději vyřadit ze svého jídelníčku. Obsahují nebezpečné složky, které zvyšují riziko vzniku rakoviny různých orgánů.

Ne nadarmo se říká, že jste to, co jíte. Zatímco některé potraviny mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví, jiné mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny a dalších nebezpečných onemocnění, jež mohou mít vážný vliv na lidský organismus. Jak proto uvádí lékařka Katherine Marengo, je nezbytné brát ohledy na svůj každodenní jídelníček a v případě potřeby ho pozměnit tak, abyste na to zbytečně nedoplatili.

Zpracované maso

Zpracované maso prochází během přípravy uzením, nakládáním nebo konzervováním, což jsou metody, které mohou dle studie z roku 2018 způsobit tvorbu karcinogenů ve finálním výrobku. Pokud tedy často jíte párky v rohlíku, salámy, klobásy, šunku nebo maso v konzervě, měli byste rychle přestat a raději nahradit tyto potraviny zdravějšími varianty, jako je bílé maso a kvalitní masové výrobky, které neprošly zpracováním.

Smažená jídla

Smažená jídla jsou další nezdravou potravinou, která může mít fatální dopad na lidské zdraví a zvyšovat riziko mnoha onemocnění – kromě rakoviny žaludku a dalších částí trávicího traktu také obezity a nadváhy. Tyto produkty jsou totiž připravovány v oleji, který zvláště při opakovaném vystavení vysokým teplotám tvoří toxické látky ovlivňující zdraví jedince, potvrzuje souhrnná studie. Obecně je proto dobré při smažení dbát na kouřové body olejů, jak jsme již na webu Zdravé Stravování uváděli.

Cukr a rafinované sacharidy

Sladká jídla a rafinované sacharidy jsou další oblíbenou součástí stravy většiny lidí, ovšem jejich nadměrný příjem je často spojován s vyšším rizikem vzniku rakoviny, jak zmiňuje i Katherine Marengo. Patří mezi ně například cukrem slazené nápoje, bílé těstoviny, pečené dobroty, rýže a samozřejmě i sladké cereálie. Mimo rakoviny zvyšují poté riziko vzniku cukrovky 2. typu a obezity, což jsou další nebezpečné problémy, které mohou mít fatální dopad na vaše zdraví.

sušenky cukr
Fotografie: Freepik

K dlouhému a zdravému životu stačí 22 minut aktivity denně. Pomůže i rychlá chůze nebo plavání

Příliš mnoho alkoholu

Jak také uvádí studie týkající se nadměrného příjmu alkoholu, i tyto nápoje mohou výrazně přispívat k rozvoji rakoviny v těle. Pokud tedy máte problémy s pitím nebo si uvědomujete, že to často přeháníte, raději se poraďte se svým praktickým lékařem o možné léčbě. Výrazně náchylnější k rozvoji problémů jsou zejména ženy, ale pozor by si měl dávat každý nehledě na pohlaví nebo věk.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]