Bobkový list působí po zapálení antistresově a pomáhá proti nespavosti

Listy vavřínu, jak se označuje bobkový list, jsou od antických dob pokládány za symbol vítězství. A není to nadsázka. Bobkový list je totiž nejenom skvělé koření do omáček a polévek, ale má přirozeně i mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. A to nejen formou jídla, ale také užívaný jako vykuřovadlo. Jeho magická vůně ovlivňuje naši psychickou pohodu, snižuje stres a zlepšuje dýchání. V lidovém čarodějnictví měl vavřínový list pověst jako rostlina očisty a věšteb.

Už od úsvitu historie používali kmenoví šamani a později chrámoví kněží vůni pálených bylin jako formu obětiny, která otevírala mysl, a otevíraly cesty pro spojení s bohy. Jednou takovou rostlinou byla listy vavřínu vznešeného, což je rostlina původem z přední Asie a Středomoří.

Vavřín je rostlina bohatá na silice a terpenické látky, které silně působí na lidský organismus nejrůznějším způsobem. Protože tyto látky však působí opravdu velmi silně, je potřeba být s použitím bobkového listu opatrní. Ve vyšších koncentracích může totiž vyvolat i řadu nežádoucích účinků.

Odvary i inhalace ničí bakterie a uvolňují tělo

Pokud se to s jeho užíváním nepřežene, má bobkový list schopnost detoxikovat organismus, podporuje trávení a zpomaluje stárnutí. Reguluje hladinu cukru v krvi, takže je vhodný při mírnění diabetických obtíží. Kromě toho posiluje srdce, mírní dýchací obtíže a působí protizánětlivě. Užívaný formou odvarů působí také proti bolestem kloubů (15 lístků na 3 dcl vody vařit 12 minut a louhovat 3 hodiny).

Inhalace jeho výparů pak dokáže zlepšit paměť, zbystřit smysly a vnímání a dokonce touto formou pomáhá i léčit revmatické obtíže a bojuje proti virovým infekcím a chřipce. Vdechování kouře z vavřínu pomáhá také při průjmových onemocněních a nadýmání.

Pozor na nežádoucí účinky

Listy i dřevo vavřínu obsahuje skutečně vysoké množství éterických olejů, v jejichž složení převládají terpenické látky. To jsou látky, které mají široké léčebné využití, nicméně ve vyšší koncentraci jsou toxické často dokonce i pro samotné rostliny, v nichž se vyskytují. Proto je třeba při jejich použití dbát zvýšené opatrnosti. Je třeba se držet pravidla, že nic se nemá přehánět.

Pokud se to totiž přežene, může to vést až k otravě s velmi nepříjemnými průvodními jevy. Zvýšená konzumace odvaru z vavřínu může vést ke krvácení dásní a jiných tkání v trávicím systému. Protože se jedná o látku psychoaktivní, může její zvýšená konzumace, ať už vnitřní formou odvarů, nebo vdechováním výparů z listí, způsobovat halucinace, závratě, zmatení, nekontrolovatelné usínání či dokonce ztrátu vědomí a v závažnějších případech kóma.

To jsou ale ty nejčernější scénáře, které předchází opravdu nadlimitní užívání vavřínových listů. Když uděláte odvar z několika lístků, nebo jeden dva spálíte v kadidelnici, nic zlého se vám nestane. Důležité je ale pozorovat reakce svého těla a při jakémkoliv nepříjemném pocitu užívání ihned přerušit, případně kontaktovat lékaře.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]