Plynatost a nadýmání: Nepříjemné pocity, kterých se můžete zbavit pomocí přírodních léků

Fotografie: Freepik

Nadýmání je velmi nepříjemné a mnohdy i dosti bolestivé. Těmto nepříjemným pocitům lze naštěstí jednoduše předejít. Nadýmání je způsobeno mnohými faktory, a nejen kvůli potravinám s vysokým obsahem vlákniny, ale i například stresem, podrážděným žaludkem, potravinovou alergií a jinými vlivy. Využijte několik níže uvedených přírodních prostředků, které efektivně zatočí s nadmutým břichem i těžkostí.

Pikantní zázvor

I přes svou nasládlou, pikantní a citrusovou chuť, má zázvor dokonalé účinky na nadmuté břicho, a nedráždí žaludek, například jako skořice. Stačí zázvor konzumovat – a je v podstatě jedno, zda jej budete konzumovat v jídle, lahodné limonádě či v čaji.

Fotografie: Freepik

U zázvoru se nabízí mnoho vynikajícího využití. Ze své vlastní zkušenosti doporučujeme pití zázvorového čaje. V zimním počasí zahřeje, zničí v těle viry, a především zatočí s nafouklým břichem. Čaj uděláte tak, že nastrouháte čtvrt čajové lžičky zázvoru do hrnku a zalijete jej vodou. Voda by neměla vařit, měla by mít tak 70°C. Již po první konzumaci vám bude lépe.

Heřmánkový čaj

Lahodný studený i teplý. V zimě vás může zahřát, v létě zase osvěžit. Má protizánětlivé vlastnosti, a také mírní žaludeční obtíže. Pokud vás či vaše dítě bolí žaludek, dopřejte si šálek vlažného heřmánkového čaje.

Fotografie: Freepik

Do pár minut po požití čaje jistě poznáte rozdíl. Tento čaj je vhodný i proti plynatosti, a to opět jak u dětí, tak i dospělých. Pokud patříte k těm, kteří nemají rádi chuť heřmánku, ale rádi byste využili jeho sílu, přidejte do čaje několik lístků máty či meduňky.

Cejlonský čaj

Pro pevné zdraví žen, byl vždy vyhledáván cejlonský čaj. Většinou byl ženami vyhledáván kvůli jeho vlastnostem mírnícím menstruační bolesti. Na druhou stranu má i velmi pozitivní účinky v oblasti střev a žaludku. Pokud máte střevní virózu, dopřejte si po lžičkách cejlonský čaj. Pokud máte nafouklé břicho, vypijte hrnek tohoto čaje. To stejné platí i u bolesti žaludku.

Pokud budete čaj pít pravidelně, nebudete trpět plynatostí. Doporučujeme čaj pít ráno, nikoliv večer.

Citronová voda

Lahodná citronová voda, která popožene organismus, a navíc uklidní vaše trávení. Jedná se o jeden z nejjednodušších léků na nadýmání vůbec. Vymačkejte do sklenice citron, smíchejte jej s vodou a vypijte.

Fotografie: Pixabay

Další výhodou tohoto čaje je, že podporuje produkci žluči, ta je také ovšem v nemalé míře důležitá pro trávení. Nejen citron, ale i další ovoce, jako je ananas, kiwi a papája urychlují trávení, a tím zabraňují nadměrnému nadýmání.

Anýzový čaj

Také chuťově vynikající anýzový čaj prospěje vašemu trávení. Anýzová semínka můžete zakoupit v každém obchodě či zdravé výživě. Čaj uděláte tak, že přidáte kávovou lžičku anýzu do horké vody a necháte je až třicet minut louhovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]