Toto prozradí o vašem zdraví barva ušního mazu. Hlavní 3 odstíny musí znát každý

Fotografie: Depositphotos

Barva ušního mazu je skvělým ukazatelem toho, jak je na tom vaše celkové zdraví. Některé odstíny mohou značit přítomnost vážného onemocnění.  

Ušní maz je tělesná tekutina, která chrání zvukovod před vniknutím bakterií a pomáhá odplavovat nečistoty z uší ven. Pokud však došlo k jeho zabarvení nebo celkové změně barvy, měli byste podle lékařky Cynthie Taylor Chavoustie rychle zpozornět. Často se totiž jedná o jasnou známku toho, že je s vaším zdravím něco v nepořádku, a měli byste to raději rychle řešit. Nebezpečí vám hrozí zejména v případě, pokud má červenou barvu.

Žlutý, vlhký a lepkavý ušní maz

Tento typ ušního mazu je nejčastější u dospělých jedinců a značí, že je vše tak, jak má být. Díky této struktuře výborně zabraňuje vysychání zvukovodu a zabraňuje jeho poškození, které by mohly způsobit nebezpečné bakterie. U dětí by měl být poté spíše světle žlutý, měkčí a lehčí, neboť ještě nepotřebují vyplavovat příliš velké množství nečistot z těla ven. Pokud máte tuto barvu, ničeho se nemusíte obávat a je s vámi naprosto vše v pořádku.

Šedá barva je také dobrá

Ačkoli se to nemusí zdát, ani šedá barva není důvodem k panice. Tento odstín ušního mazu vypovídá o tom, že jsou vaše uši přirozeně čisté, jen mají tendenci se snadněji vysušovat. Pokud byste však náhodou pociťovali jakýkoli dráždivý pocit, který by toto zbarvení doprovázel, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem. Čím je ušní maz naopak tmavší, tím více látky se dle lékařky Carol DerSarkissian uvolňuje a zápach je nepříjemnější.

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Vlhký a tekutý ušní maz

Je normální, že ucho čas od času oteče, neboť se jedná o známku toho, že uvnitř probíhá přirozené čištění. Pokud z něj však uniká příliš mnoho ušního mazu, který doprovází hnis nebo krev, může to značit poškození bubínku. V takovém případě je dobré co nejrychleji navštívit lékaře a ujistit se, že vám nehrozí žádné nebezpečí.

sluch vyšetření
Fotografie: Freepik

Pokud je maz bílý a lepkavý

Příliš bílý a lepkavý ušní maz taktéž naznačuje, že je ucho zdravé a veškeré procesy v něm probíhají normálně. Pokud byste si však všimli nepříjemného zápachu, bude lepší se poradit s odborníkem, neboť by to mohlo značit hnisavý proces či jiný nebezpečný problém. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, co je to tinnitus neboli pískání v uších.

Krvavý ušní maz

Pokud si všimnete ušního mazu, který je zbarvený do krve, rozhodně to nikdy neignorujte, protože by se mohlo jednat o známku poškozeného bubínku či jiných problémů se sluchovým systémem. Tento příznak může být také často důsledkem špatného používání ušních tyčinek, které nejsou pro čištění uší zcela přirozené. Většina odborníků doporučuje se jim vyhýbat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]