Při ohřívání těchto potravin vám podle odborníků hrozí tragické následky. Tuto chybu dělá většina lidí

Fotografie: Trausti Evans / Creative Commons / Attribution 2.0

Pokud znova ohříváte tyto potraviny poté, co vychladly, zaděláváte si na velké zdravotní potíže. Mohou se v nich totiž tvořit nebezpečné toxiny.

Lidé si zcela běžně ohřívají pokrmy, které si připravovali v předchozích dnech a následně jim vychladly. To je v mnoha případech v pořádku, ovšem existují i takové produkty, které by nikdy neměly opětovně projít teplem. Pokud byste totiž tak učinili, mohlo by to podle lékařky Jane Brown způsobit tvorbu nebezpečných toxických sloučenin či bakterií.

Houby

Houby byste měli vždy konzumovat ihned po jejich přípravě. Pokud by vám však zbyly, je lepší sníst je studené, neboť by jejich zahřívání změnilo složení obsažených bílkovin. Tím by se nejen změnila jejich chuť, ale také by vám mohly způsobit řadu zažívacích problémů, přičemž by ztratily své zdravotní výhody.

Kuře

Stejně jako u hub dochází při ohřívání kuřete ke změně složení bílkovin a jejich následnému znehodnocení. Navíc dle Healthline patří maso včetně kuřecího k potravinám s vysokým rizikem kontaminace bakteriemi. Většina odborníků nedoporučuje za žádných okolností ohřívat kuřecí maso při vysokých teplotách. Pokud vám nějaké kusy masa zbyly, bude lepší, když je vystavíte nízkým stupňům, což vám pomůže udržet jeho dobrou chuť a zároveň nutriční hodnotu.

Brambory

Brambory jsou extrémně výživná potravina, ovšem pokud je budete opětovně ohřívat, mohou ztratit všechny své vlastnosti a začnou být toxické. V každém případě proto uděláte nejlépe, když je do jedné sníte, nebo pokud by zbyly, tak raději vyhodíte. Samozřejmě je můžete sníst i za studena, ovšem v takovém případě budou obsahovat příliš škrobu a budete se po nich cítit velmi sytí.

brambory
Fotografie: Pixabay

Špenát

Špenát je další zdravá potravina, která může být skvělou přílohou k masu nebo dalším slaným produktům. Jelikož je však bohatý na dusičnany, neměli byste ho nikdy znovu ohřívat – pokud byste tak učinili, dusičnany se změní na dusitany, což jsou karcinogenní sloučeniny, které mají velmi nebezpečný dopad na lidské zdraví. Je proto dobré konzumovat ho pouze čerstvý nebo maximálně studený.

Dívka přišla o obě nohy kvůli této „pomůcce“, kterou většina žen používá denně. Lékaři varují veřejnost

Řepa a celer

Stejně jako špenát, i řepa obsahuje dusičnany, a proto je nebezpečné ji znovu ohřívat. Je ovšem nutné poznamenat, že se jedná o velmi zdravou potravinu, kterou můžete jíst i za studena a rozhodně se vyplatí zařadit ji do svého jídelníčku. Stejně je na tom i celer, který většina hospodyněk často přidává do polévek. Jakmile jednou vychladne, nesnažte se jej nikdy znovu ohřát.

Pozor především na vejce

Opětovnému ohřívání vajec se raději vyhněte. A to obzvlášť tehdy, pokud si nejste jistí, že byla původně připravena při dostatečně vysoké teplotě. Mohly by se v nich namnožit nebezpečné bakterie a poškodit vaše zdraví. Na webu ZdravéStravování jsme také již dříve psali o vejcích a jejich účincích na hubnutí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]