Drtivá většina lidí netuší, jak častá frekvence vylučování stolice značí zdravou kondici

Fotografie: Depositphotos

Chození na toaletu je nedílnou součástí života všech lidí. Mnozí si však neuvědomují, že tento faktor vyžaduje správnou pravidelnost. 

Mnoho lidí chodí na toaletu pravidelně každé ráno, zatímco ostatní mají frekvenci tohoto faktoru naprosto rozházenou. Ať už patříte do té nebo oné skupiny, měli byste vždy myslet na pravidlo tří dnů. Může se totiž zdát, že pokud se celý den nemůžete vyprázdnit, je s vámi něco špatně. Tak to však dle lékařky Avi Varmy vůbec není a naopak by se mohlo jednat o známku zlepšujícího se zdravotního stavu. Po uplynutí této doby mohou ale nastat potíže.

Nejde vám to tři dny? Raději rychle k lékaři

Pokud si myslíte, že po jednom či dvou dnech neschopnosti dojít na záchod je něco špatně, nemusíte se vůbec bát. Tělo si totiž například v důsledku cestování, stresu, dehydratace, dlouhého sezení či podobných faktorů může rozhodit dosavadní systém a způsobit tak menší zpoždění vylučování stolice. Není proto vždy nutné se obávat, že je s vámi něco špatně, když se objeví takováto menší „zácpa“. Problém totiž nastává až po třech dnech.

Právě to je doba, která je dle serveru Healthline považována za problém. Pokud jste se tedy nedokázali vyprázdnit během posledních tří dnů, se vší pravděpodobností je něco špatně a měli byste se rychle obrátit na odborníka. Již na druhý den neschopnosti dojít si „na velkou“ však můžete zkusit přírodní laxativa, jako jsou například sušené švestky nebo jablečná šťáva. Tyto produkty totiž obsahují vlákninu, která podporuje tvorbu stolice.

hemoroidy na wc
Fotografie: Freepik

Neobvykle častá tvorba modřin má svůj důvod. Mezi příčiny patří i nedostatek vitamínů C a K

Na vině mohou být obávané nemoci

Na záchod je tedy správné chodit každý den, ale například i obden. Záleží zejména na vašem metabolismu, kolik toho daný den sníte a zda trpíte onemocněním či jste například nepili dostatek tekutin. Jakmile však nebudete schopni jít na toaletu tři dny, raději se co nejrychleji poraďte s odborníkem. V některých případech by se mimo jiné mohlo jednat o vážný příznak rakoviny konečníku nebo tlustého střeva, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve psali.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]