Tři příznaky, které by ženy nikdy neměly ignorovat, může se jednat o infarkt

Fotografie: Depositphotos

Příznaky infarktu se mohou u mužů a žen lišit. Některé příznaky mohou být opravdu atypické a nemusíte je připisovat právě infarktu.

V případě zdravotních problémů vám vaše tělo pošle signál, který není dobré ignorovat. Pokud máte například infarkt, vaše tělo vyšle signál a vy ucítíte svíravou bolet na hrudníku. Bolest je náhlá a v noci vás může i probudit. Ženy by měly sledovat i jiné příznaky, které mohou signalizovat infarkt. Až 30 % pacientů má atypické příznaky, říká lékař James Beckerman.

Extrémní únava i po nenáročné činnosti

Většina žen po celodenním vyčerpávajícím běhání, práci a úklidu domácnosti pociťuje velkou únavu. Únava způsobená infarktem je ale mnohem silnější. Ta se projeví i po běžných, méně namáhavých činnostech kdykoliv během dne. Pro ženy může být vysilující ujít jen pár kroků po místnosti nebo vyjít několik schodů, i když ještě den předtím bez problémů vyběhly i do třetího patra. K únavě se může přidat i tlak na hrudi.

Fotografie: Pexels

Náhlá dušnost bez zjevné příčiny

Dušnost a zadýchání může být způsobeno stárnutím, sedavým způsobem života nebo i přibýváním na váze. Dušnost způsobená infarktem přijde ale náhle a nečekaně. Ženy si mohou všimnout, že jsou zadýchané, i když dělají běžné činnosti, u kterých se dříve nezadýchaly, například při venčení psa nebo při cestě od auta domů. Dušnost se může zhoršovat v leže, když se žena posadí, zlepší se to.

Neschopnost provádět běžné činnosti

Slabost a neschopnost zvládat běžné činnosti může být jednou z těch nejzávažnějších. Například jeden den bez problémů uběhnete dva kilometry, ale druhý den vás běh na pár metrů úplně vysílí. Mohou vás unavit i jednoduché úkony, jako je skládání prádla. Náhlá ztráta energie může být jedním z hlavních symptomů. Náhlé vyčerpání je opravdu podezřelé a může se jednat o příznak infarktu.

Fotografie: Pexels

Další podezřelé příznaky

Příznaky infarktu mohou být různé. U mužů i u žen se může objevit bolest na krku, čelisti, ale i na zádech nebo v paži. Často se také objevují i návaly horka a pocení, což je u žen v menopauze velmi časté, a proto ženy tento příznak nemusí připisovat infarktu. Pokud se k nim ale přidá nevolnost a pocit tlaku na hrudi, je to už podezřelé a může to být právě infarkt. V tom případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Fotografie: Unspalsh

Nejběžnějším příznakem infarktu je bolest na hrudi. Často není tak dramatická, jak si mnoho lidí myslí. Může se jednat o tlak na hrudníku, ale i pocit pálení žáhy, které se postupně změní v bolest. Pokud u sebe pozorujete některý z výše uvedených příznaků, neměli byste je podceňovat. Kontaktujte ihned svého lékaře. Nejvhodnější je ale zavolat rychlou záchrannou službu, nebo se okamžitě nechat odvézt do nemocnice, kde vám provedou potřebná vyšetření.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]