Naučte se rozpoznat infarkt. Včasná diagnostika může zachránit život a usnadnit další léčbu

Fotografie: Pixabay

Někdy se infarkt považuje za nemoc, která je častější u mužů. Statistiky toto částečně potvrzují, ale možná je to i proto, že infarkt u žen se odhalí méně často. Nezřídka totiž proběhne zcela bez příznaků a pacientky o něm ani netuší do doby, než se začne oslabené srdce ozývat. I proto je zvláště důležité znát všechny příznaky infarktu a i při malém podezření raději celou situaci konzultovat s odborníkem.

Kdy je čas volat lékaře?

Správná odpověď neexistuje, ale lze jen doporučit, že za zavolání nic nedáte. Lékaři můžete popsat své potíže a on na základě svých znalostí a odborných zkušeností bude schopen vyhodnotit, zda je vaše situace vážná, anebo jde spíše o planý poplach. Běžné příznaky infarktu asi dobře znáte – patří k nim bolest na hrudi, dušnost, vystřelování bolesti do paže nebo na zádech.

Mezi méně časté projevy však patří také bolest žaludku, bolest čelisti nebo krku a pocity úzkosti nebo strachu. Nesnažte se bolest mírnit pilulkami, ale raději se ozvěte lékaři a požádejte jej o radu.

Musím mít bolest na hrudníku?

Rozhodně ne. Infarkt se může projevit celou řadou symptomů a bolest na hrudi k nim vždy nemusí patřit. Zejména u žen proběhne často srdeční záchvat zcela bez přítomnosti bolesti na hrudi. Je tedy zbytečné se na tento jediný příznak upínat.

Je možné mít infarkt a nevědět o něm?

Bohužel ano a je to i poměrně běžné. Mezi ohroženější skupiny patří starší lidé, cukrovkáři, nebo lidé, kteří trpí velikým stresem. Častokrát se během infarktu dostaví pouze dušnost, nevolnost nebo celková slabost. Může se stát, že infarkt proběhne zcela nepozorovaně a přijde se na něj až později při nějakém rutinním vyšetření srdce.

Závisí riziko infarktu na denní době?

Možná vás to překvapí, ale skutečně to tak je. Statistiky říkají, že mezi 6:00 a polednem dochází k infarktům o 40 % častěji než jindy během dne. Pokud patříte mezi ohrožené skupiny, vyplatí se mít v této době po ruce mobil, abyste si vždy mohli rychle přivolat pomoc.

Jak postupovat, když mám podezření na infarkt?

V prvé řadě si zavolejte sanitku. Nezapomeňte sdělit všechny potřebné údaje a nezavěšujte, dokud vás k tomu nevyzve operátor. Poté se pokuste uklidnit, lehněte si nebo se posaďte, ideálně tak, aby vaše záda byla podepřená. Vezměte si také jednu tabletu aspirinu a pomalu ji žvýkejte. Pokud jste v místnosti sami, ujistěte se, zda jsou otevřené dveře, aby se k vám pomoc dostala v případě, že upadnete do bezvědomí.

Je možné po infarktu cvičit?

Cvičení lze po úspěšné rekonvalescenci určitě doporučit. Může významně snížit riziko dalšího srdečního záchvatu a posílit tepny. Volte ale vhodné cvičení jako je například jogging, plavání, cyklistika nebo svižná chůze. Stejně tak se nemusíte bát ani sexu – ale až poté, kdy vám dá lékař svolení.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]