Infarkt u žen: Varovné signály, které tělo vysílá těsně před úderem. Kdo je umí poznat, má vyhráno

Fotografie: Depositphotos

K infarktu často vede cesta přes civilizační nemoci, kterými trpí poměrně velké procento populace. Na vině bývá nezdravý způsob života.

Pro zdraví srdce je třeba něco udělat. Kdo tuto péči zanedbává, vystavuje se riziku vzniku infarktu myokardu. Ten může mít i fatální následky, tedy smrt. Je proto v zájmu každého člověka jeho vzniku předcházet. Znamená to žít zdravěji, ale také se naučit rozpoznávat jeho příznaky, aby se v případě záchvatu dostalo pacientovi co nejrychlejší lékařské pomoci. Jak se infarkt projevuje u žen? Více prozradila lékařka Payla Kohli.

Bolest v paži může být matoucí

Vzniklý infarkt myokardu se obvykle hlásí bolestí na hrudi nebo v levé paži. U žen se ale může projevovat i bolestí v zádech, v čelisti, na krku nebo ramenou, což bývá matoucí. Bolest se může klidně objevit během noci, bývá akutní nebo náhlá.

Bolest žaludku

Kupodivu některé příznaku infarktu myokardu je možné zaměnit za příznaky otravy jídlem nebo hodně silné pálení žáhy. U žen se objevuje akutní bolest žaludku a nevolnost. Kdo se v symptomech infarktu příliš nevyzná, vůbec ho nenapadne, že se jedná právě o tento zdravotní problém.

Studený pot

S infarktem je spojen i silný pocit úzkosti, který pacienti zažívají. Ten bývá doprovázen studeným potem. Studený pot je všeobecně reakcí lidského těla na stres nebo zranění. Vzniká tehdy, když organismu chybí dostatek kyslíku nebo krve. Je proto pochopitelné, že se objevuje i u infarktu.

Fotografie: Pexels

Dýchavičnost a závratě

Dalším příznakem infarktu u žen jsou problémy s dýcháním bez zjevného důvodu. Objevuje se dušnost, jako by člověk právě zaběhl maraton, přitom ale sedí v zaměstnání na židli. Je to varovný signál, na jehož základě byste měli co nejrychleji vyhledat lékaře. Dušnost je doprovázena velkou únavu, kvůli níž má pacient problém dojít třeba jen na toaletu.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]