Atletická noha a jak tento nepříjemný problém účinně léčit. Pomůže především odpočinek a ledování

Fotografie: Best For My Feet / Creative Commons / Attribution 3.0

Atletická noha je nepříjemný problém, který může potkat naprosto každého, ale trpí jím zejména sportovci. Pokud rozpoznáte příznaky, začněte co nejdříve s léčbou.

Atletická noha vzniká v důsledku růstu houby zvané tinea na nohou. Tu může chytit naprosto každý, a to zejména po kontaktu s někým, kdo onemocněním již trpí, nebo dotykem s kontaminovanými povrchy – běžně se vyskytuje zejména ve sprchách, na podlahách šaten a kolem bazénů nebo jiných sportovních zařízení. To je také důvod, proč si tento problém získal svůj zvláštní název, říká doktorka Cynthia Cobb.

Příznaky a léčba atletické nohy

Atletická noha může potkat každého, ale největší riziko hrozí lidem, kteří často navštěvují veřejná místa naboso, zejména šatny, sprchy a bazény, sdílí své ručníky s ostatními, nosí těsné boty s uzavřenou špičkou nebo je často trápí pocení nohou. Onemocnění lze poté snadno poznat podle typických příznaků, mezi které patří:

 • svědění, štípání a pálení mezi prsty na nohou nebo na chodidlech,
 • puchýře na nohou, které svědí,
 • praskání a odlupování kůže na chodidlech,
 • suchá kůže na chodidlech nebo po stranách chodidel,
 • odbarvené, husté a drolivé nehty.

Přírodní prostředky pro úlevu od vbočeného palce, které zároveň fungují i preventivně

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, můžete vyzkoušet jednoduché metody domácí léčby problému. Mezi ty nejúčinnější patří především:

 • Odpočinek: Dopřejte svým nohám dostatek času na odpočinek a omezte aktivity, které způsobují bolest, jako je běhání nebo dlouhé procházky.
 • Ledování: Aplikujte na postiženou oblast dvakrát denně ledový obklad, a to nejlépe po dobu 15–20 minut. Tím zmírníte zánět a případnou bolest.
 • Protahování: Pravidelně protahujte svá lýtka, achillovu šlachu a plantární fascii. Tímto způsobem se ochráníte před dalším poškozením chodidla.

protahování
Fotografie: Pixabay
 • Podpora nohou: Používejte boty s dobrou podporou nohy a nízkým podpatkem. Pomoci mohou také ortopedické vložky, které zmírňují tlak na plantární fascii.
 • Masáže a fyzioterapie: Tyto relaxační metody pomáhají uvolňovat svaly, snižují zánět a zlepšují průtok krve.
 • Protizánětlivé léky: Dle pokynů lékaře můžete užívat protizánětlivé léky, jako je například ibuprofen, který pomáhá snižovat bolest a zánět.

V případě, že se problém neléčí ani po provedení těchto metod, bude pro vás nejvhodnější poradit se s praktickým lékařem, který určí další postup a pomůže s léčbou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]