Arašídové máslo – stará novinka a jak si jej vyrobit?

Arašídové máslo je omotané mýty, že se po něm tloustne. Pořád je však šance, že se tato pověra vymýtí, protože to není obyčejná přeslazená Nutella! Naopak, arašídové máslo je plné zdravých látek, které prospívají našemu tělu. Mezi ně patří zinek, magnézium, vitamíny B1, B2, B3 a antioxidanty. My vám řekneme, proč si arašídové máslo dopřát, ať už to jemné, krémové nebo s kousky arašídů!

Všeho s mírou

Samozřejmě se nesmí přehánět ani s těmi nejzdravějšími věcmi. Proto stačí i arašídového másla dvě polévkové lžíce, kterými do sebe dostanete přibližně 3,5 g nasycených a 12,5 g nenasycených tuků. Při dodržování doporučeného množství se konzumací sníží riziko cukrovky až o 30 %, a to platí pro všechny ořechy, ne jen pro arašídy. Pokud sníte celé balení před spaním, rozhodně vám hrozí obezita, přirozeně.

Doporučenou dávkou je tedy míněno 1 až 2 polévkové lžíce arašídového másla. Pokud si jej chcete dát více, můžete, ale poté počítejte s tím, že se musíte více hýbat nebo omezit další sladkosti a tučná jídla.

Arašídová másla nejsou stejná

Arašídová másla můžete sehnat od různých značek a to znamená, že jsou i různé kvality. Neporadíme vám, která značka je nejlepší. Víme však, jak kvalitní produkt rozpoznat. Stačí pozorně pročíst etiketu, kde byste se měli dočíst, že máslo obsahuje minimálně 90 % arašídů.

Domácí arašídové máslo

Víte, co vše budete potřebovat na výrobu vlastního másla?

200 ml nesolených arašídů, 1 lžíci medu, 1 lžíci soli

A víte, jak na to?

Arašídy nejprve opražíme na suché pánvi dozlatova. Poté je dáme do mixéru. Mixujeme opatrně, s přestávkami – pokud máte starší či méně výkonný mixér, mohl by se zavařit, ořechy jsou tvrdé. Nejdříve si možná nebudete umět představit, že z toho může vzniknout máslo, ale nebojte. Přidejte postupně med, sůl a stále mixujte, alespoň 10 minut. Určitě si všimnete, až bude máslo získávat tu správnou konzistenci. Pokud bude hotové máslo tuhé, přidejte pár kapek oleje, to jej zjemní.

Víte, jak arašídové máslo nejlépe chutná?

Arašídové máslo je výborné s opečeným toastem a banánem. Pokud chcete sobě nebo dětem dopřát kalorickou bombu, namažte jeden chléb Nutellou nebo marmeládou, druhý arašídovým máslem a mezi ně dejte nakrájený banán. Výtečná svačina je na světě!

Obrázek: pixabay.com