Pálivou sílu zázvoru pociťuje jazyk, ale i dlouho ukládaný podkožní tuk

Fotografie: Dominik Martin / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Zázvor prokazatelně podporuje hubnutí. Zařadit ho do jídelníčku je velice snadné. Vyzkoušejte například pikantní mrkvovou polévku.

Na zázvor si většina lidí vzpomene v momentě, kdy je trápí chřipka či nachlazení. To však zdaleka není jediný problém, se kterým vám může tento výrazný kořen pomoci. Zázvor je skvělý při zažívacích potížích, jako je zácpa či nadýmání, obsahuje velké množství antioxidantů, takže chrání buňky před poškozením a má silné protizánětlivé vlastnosti. Jako příjemný bonus vám také pomůže v hubnutí, říká doktorka Miho Hatanaka.

Jak zázvor pomáhá při hubnutí

Zázvor vám může v hubnutí skutečně poměrně dost pomoci. Zázvor jednak ovlivňuje způsob, jakým tělo spaluje tuky (tedy termogenezi), tráví sacharidy a využívá inzulín. Kromě toho také snižuje množství vstřebávaného tuku ve střevech a kontroluje chuť k jídlu. Nejzajímavější je, že zázvor zřejmě pomáhá potlačit obezitu, pokud byla vyvolána stravou s vysokým obsahem tuků. To znamená, že pouhé přidání zázvoru do jídelníčku by mohlo vaší váze prospět, i když jinak neprovedete příliš velké změny.

Fotografie: Depositphotos

Nicméně, aby byl zázvor při hubnutí skutečně účinný, je důležité, aby byl součástí celkově zdravého životního stylu, který zahrnuje pravidelnou fyzickou aktivitu a zdravou stravu s dostatkem bílkovin, vlákniny a dalších živin. Samotný zázvor zkrátka nemůže nahradit zdravý jídelníček a pohyb.

Jak zařadit zázvor do jídelníčku

Pálivý zázvor můžete přidávat do svých jídel a nápojů, například do zeleninových smoothie, do vařených jídel, nebo si připravit zázvorový čaj. Důležité je však nezapomenout, že při konzumaci zázvoru platí stejná pravidla jako pro jakoukoli jinou potravinu, je třeba ho konzumovat v rozumném množství. Někteří lidé by se navíc měli zázvoru vyhnout, například těhotné ženy či lidé, kteří trpí na žaludeční vředy.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]