Aquafaba + recept na čokoládovou pěnu s chilli papričkou

Nejdříve si vysvětlíme, co to vůbec aquafaba je. Ti, jež holdují zdravému životnímu stylu, budou nejspíš vědět, přesto se najde ještě spousta těch, kteří se s tímto názvem doposud nesetkali. Aquafaba představuje v podstatě náhradu za vaječné bílky.

Vhodná je nejen pro osoby trpící alergií na vejce, ale rovněž pro vegany a všechny, kteří rádi zkouší nové a zdravé recepty. Ať už vejce konzumujete či nikoliv aquafaba umožňuje v kuchyni zkoušet různé kulinářské speciality. Vyrobíte ji úplně jednoduše. Určitě občas kupujete hrášek nebo cizrnu v konzervě. To co většina lidí po jejich otevření udělá je, že vodu vylije. Což je nesmírná škoda. Právě z této vody se dá vyrobit aquafaba – pěna podobná sněhu, vyšlehaném z vaječných bílků.

Kde se vzala…tu se vzala…Aquafaba

Tak jako vše, má i tato specialitka svého objevitele. Je jim podnikatel, vegan a odborník na zdravou stravu Hus Wohlt. Nemusíme snad ani zdůrazňovat, že tímto objevem vyvolal celosvětový zájem o nálev z luštěnin, ale i například z Tofu. Název aquafaba má své opodstatnění – jde o společný název pro tekutiny, v níž jsou luštěniny naloženy. Ať už je to hrášek, cizrna či fazole nebo zmiňované Tofu.

Příště tuto vodu rozhodně nevylévejte, protože lze v kuchyni všestranně využít (na sladké i slané recepty). Jedná se o vodu obsahující směsici škrobů a rostlinných látek, jež migrovali ze semen do nálevu, během zavařování. Do nálevu se tak uvolnilo celé spektrum emulgátoru a zhušťujících vlastností. Budete-li tuto vodu šlehat ručním mixérem, vytvoříte pěnu podobnou sněhu z vaječných bílků. Jako bonus vkládáme jeden recept. Osobně jsem jej zkusila a musím říci, že opravdový luxus.

Čokoládová pěna s chilli papričkou

Potřebovat budete vodu z jedné plechovky cizrny, kvalitní hořkou čokoládu, chilli papričky – doporučuji to s nimi nepřehánět. Bude-li pěna určená i dětem, pak chilli papričky vynechejte úplně. Pravdou je, že chilli této pěně dává úplně jiný břink, ale ne každý to snese. Moje rada zní: šlehejte delší dobu – někdy to trvá až 10 minut s přestávkami, ať nezavaříte mixér. Bude-li pěna trochu řidší, nevadí – čokoláda se postará o to, aby pěna v lednici ztuhla. Já nechávám v lednici minimálně 2 hodiny. Pěna skutečně pohladí vaše chuťové pohárky. Stačí následovat postup ve videu a přejeme dobrou chuť!


Obrázek: pixabay.com