Sršní bodnutí je jednou z nejpalčivějších bolestí. Při snaze o úlevu je nutné sledovat alergické reakce

Fotografie: Depositphotos

Bodnutí sršněm může opravdu hodně bolet. Je ovšem důležité, abyste věděli, jak se v takovém případě zachovat a ochránit své zdraví před nebezpečnými dopady.

Sršni jsou bodavý hmyz, který se často objevuje na zahradách během horkých letních měsíců. Jsou ovšem známí pro svou velikost a nebezpečná žihadla, jimiž vás mohou bodnout. A ačkoliv obvykle způsobují pouze mírné příznaky, v některých případech mohou vyvolat silné alergické reakce – jed sršně totiž obsahuje histamin, který může mít závažné dopady na lidské zdraví, říká doktorka Debra Sullivan.

Léčba mírných příznaků

Ve většině případů lze bodnutí sršněm ošetřit svépomocí. Pokud jsou však příznaky závažné, měli byste okamžitě vyhledat lékaře – v takovém případě byste totiž mohli být ve velkém ohrožení. Pamatujte také, že je tento hmyz náchylnější k útoku, pokud se cítí ohrožen – a může vás bodnout víckrát. V případě, že vás bodnul a pociťujete na sobě pouze mírné příznaky, postupujte následovně:

  • Ujistěte se, že jste postižené místo očistili vodou a mýdlem.
  • Na místo bodnutí přiložte studený obklad, který otupí bolest a sníží otok.
  • Pokud vás sršeň bodnul do ruky nebo nohy, zvedněte ji, abyste snížili otok.
  • Vezměte si nebo použijte volně prodejné léky, jako jsou antihistaminika nebo kortikoidní steroidy, které vám pomohou zmírnit příznaky v blízkosti bodnutí.
  • V případě potřeby zvažte užití paracetamolu ke zmírnění bolesti.
  • Sršeň nezanechává žihadlo, takže ho nebudete muset odstraňovat jako při bodnutí včelou.

Dlouhodobé nebo závažné příznaky

Příznaky, které nezmizí po několika hodinách nebo dnech, je třeba léčit rázněji – v některých případech budete dokonce potřebovat léky na předpis. Pokud se vám objevila alergická reakce nebo anafylaxe, je důležité co nejdříve vyhledat svého praktického lékaře, jenž vám pomůže problém vyléčit. V případě, že víte, že jste na žihadla alergičtí, a máte u sebe epinefrinové pero (Epi-Pen), okamžitě ho použijte a dejte si injekci do stehna.

Po identifikaci hmyzího bodnutí je čas na léčbu. Voda a mýdlo snižují riziko infekce

starší žena běh
Fotografie: Pexels

Anafylaxe může také vyžadovat intubaci a další lékařskou péči, jako je aplikace steroidů a kapaček. Je proto důležité, abyste si v případě tohoto problému co nejdříve přivolali pomoc. Je také vhodné umět se před bodnutím sršněm chránit. Na to můžete jít například tak, že v případě setkání s ním zůstanete v klidu, budete při pobytu venku nosit dostatečný ochranný oděv a používat repelent. Nezapomínejte také na to, že hmyz více přitahuje světlé oblečení.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]