Rostlina nesmrtelnosti aloe vera: Čarodějka, která si hravě poradí s různými neduhy

Fotografie: Depositphotos

Kdo se snaží dodržovat zdravý životní styl, ten také věnuje pečlivou přípravu výběru potravin, kterými se stravuje. Určitě je mu známá aloe vera, jež patří k rostlinám plným prospěšných živin.

Léčivé účinky aloe vera jsou známé již tisíce let. I lidé ve starověku oceňovali její schopnosti léčit například drobná poranění, odřeniny či popáleniny. Proto si našla své místo v tradiční indické, čínské nebo arabské medicíně. Později se její používání dostalo prakticky do celého světa a její blahodárné účinky oceňuje i klasická západní medicína, potvrzuje lékařka Debra Rose Wilson.

Buďte nároční k výběru jídla

Kdo si chce udržet svěžest a energii do vysokého věku, musí se o sebe starat. Znamená to nejen věnovat určitý čas fyzické aktivitě, ale pečlivě vybírat i to, co se bude jíst. Pestrá a vyvážená strava přináší všechny živiny, které lidský organismus potřebuje. K ní lze přidat i výhody léčivých bylin, jako je právě aloe vera.

Jak aloe vera vypadá

Aloe vera je na pohled docela běžnou sukulentní rostlinou, jež má dlouhé, do růžice rostlé dužnaté listy. Známá je už od poloviny 18. století, kdy ji poprvé popsal Carl Linné. I s květenstvím může dosahovat výšky až 90 cm. Listy mají na povrchu tlustou nebuněčnou vrstvu, tzv. kutikulu, která zabraňuje odpařování vody. Uvnitř listu se nachází dužnina, v níž jsou kanálky s latexem.

Co všechno aloe vera obsahuje

Hlavní účinnou složkou latexu jsou glykosidické deriváty hydroxyanthronu a antrachinonu. Najdeme v něm ale i kyselé pryskyřice, minerální látky, silice a ketony. Větší koncentrace těchto látek bývá většinou v mladých rostlinách, v horní části listové růžice a na svrchní straně listu. V jádrové části listů je pak gel, jenž obsahuje až 99 procent vody, zbytek tvoří sacharidy, aminokyseliny, lipidy, steroly, třísloviny a enzymy.

Fotografie: Pixabay

Z minerálních látek v aloe vera narazíme na sodík, draslík, chlor, mangan, hořčík, zinek, vápník, chrom, měď, železo, selen a fosfor. Z vitamínů pak na vitamíny B1, B2, B6, C, cholin, kyselinu listovou, betakaroten a alfa-tokoferol.

Co všechno aloe vera dokáže léčit

Díky bohatému obsahu prospěšných látek je aloe vera užitečná při řadě zdravotních problémů. Oplatí se ji pěstovat doma a v případě potřeby ji použít. Léčí zejména:

  • Popáleniny a rány: extrakt z gelu podporuje rychlejší hojení, protože na povrchu rány vytvoří zvlhčující vrstvu, která má protizánětlivé účinky. Tím zvyšuje pevnost tkáně a urychluje růst nové pokožky. Gel se proto hodí na odřenin, otlaky, bodnutí hmyzem, pohmožděniny, akné, ekzémy a kožní vředy.
  • Trávicí systém: Latex z aloe vera funguje jako projímadlo, podporuje střevní peristaltiku a sekreci slizu.
  • Obranyschopnost organismu: Extrakt z aloe vera má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky.
  • Zubní lékařství: Aloe vera urychluje hojení po vytržení zubu, hojí afty, redukuje množství zubního plaku a tlumí zánět dásní. Výhodou extraktu je, že jeho chuť není nepříjemná a nepálí v ráně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]