Každodenní návyky, které snižují obranyschopnost organismu

Naše imunita je nejdůležitější obranný mechanismus těla. Je přímo spojená se zdravým fungováním. Čím silnější je naše imunita, tím lepší je ochrana vůči infekcím, které mohou napadnout naše tělo. Slabý imunitní systém znamená častější nákazy, infekce, pomalé hojení ran, zvýšená únava apod.

Kromě pravidelného cvičení a stravování ovlivňují imunitu i naše každodenní návyky/zlozvyky, které mohou obranyschopnost těla snižovat. Dnes vám některé z nich představíme.

Zanedbávání osobní hygieny

Správná hygiena je pro imunitní systém velice důležitá. Imunita výrazně utrpí, pokud tento bod zanedbáváte. Jedná se například o nepravidelné čištění zubů a nepoužívání prostředků k vyčištění mezizubních prostor, kde se mohou zachycovat miniaturní částečky potravin, které jsou živnou půdou pro bakterie. Totéž platí o mytí rukou, čištění špíny za nehty, vkládání dlaně před ústa, když kašlete. Mysleli jste si, že je to správně? Omyl. Na dlani se vám bakterie, které vykašlete uchytí, ty pak následně předáte někomu prostřednictvím podání ruky, kliky, madla. Před ústa se správně vkládá předloktí nebo se kašle do kapesníku.

Velké množství cukru

Rádi mlsáte? To nejste sami. Ale když už mlsat, vyplatí se mlsat zdravě. Hodně cukru ve stravě negativně ovlivňuje imunitní systém. Rafinovaný cukr může snížit schopnost leukocytů či bílých krvinek likvidovat bakterie. Cukr inhibuje nedostatek vitamínu C do leukocytů, což má za následek oslabenou imunitu. Snažte se tedy cukr výrazně omezit. Máte-li už chuť na něco sladkého, dejte si raději ovoce, kde se nacházejí přirozené cukry, vitamíny, minerály a vláknina.

Ponocování

Oslabená imunita pramení také s častého a pravidelného ponocování. Mimo jiné bylo zjištěno, že ponocování zrychluje stárnutí buněk. Jinými slovy – nejenže vypadáte unaveně, skutečně rychleji stárnete a zkracujete si tím život. Špatné spánkové návyky snižují schopnost imunitního systému. Nedostatek spánku a únava organismu (často i víkendové ponocování) snižuje tvorbu ochranných cytokinů. Když spíte, produkuje vaše imunita různé typy cytokinů, které jsou užitečné pro obranyschopnost těla před různými nemocemi. Na druhou stranu není vhodné ani spát déle než 9 hodin vkuse. Je tedy nesmysl domnívat se, že absenci spánku v neděli doženete tím, že si pospíte do oběda.

Zapomínáte na pití vody

Už jste někdy pili čaj bez čaje? Zkrátka a dobře „obyčejnou horkou vodu“. Že ne? Pak děláte chybu. Jde o nejzdravější nápoj vůbec. Zrychluje metabolismus, rozpouští tuky, odstraňuje toxiny z těla, posiluje imunitu. Během dne se doporučuje vypít minimálně 1,5 litru čisté vody. Další tekutiny mohou být z ovoce, zeleniny, čaje, polévky. Správná hydratace je pro imunitní systém důležitá.

Další návyky, které škodí imunitě

 • Kouření

 • Pobývání v zakouřeném prostředí

 • Větší množství alkoholu

 • Příliš hodně kofeinu

 • Nevyvážené potraviny

Přírodní prostředky na posílení imunity

 • Echinacea

 • Oregano

 • Zázvor

 • Kurkuma

 • Zelený čaj

 • Citrusové plody – šťáva z citronu

 • Fermentované potraviny

Obrázky:pixabay.com