Důležité věci, které se vám jazyk snaží říct o vašem zdraví. Sledujte zejména tyto změny jeho vzhledu

Fotografie: Freepik

Lidské tělo vysílá signály o problémech a nemocech, o nichž často ani nevíme. Signály mimo jiné vysílá také jazyk, který může říkat spoustu věcí.

Barva vašeho jazyka, ale také nejrůznější skvrny na něm mohou říkat mnoho o vašem zdraví. Každá změna na vašem jazyku může znamenat nějaký zdravotní problém nebo nějakou nemoc. Někdy může jeho barva ukazovat, že vaše tělo nemá dostatek vitamínů. Je dobré tyto signály pozorovat a dbát na ně. Mnohdy vám mohou velice pomoci se zdravím, říká lékař Evan Frisbee.

Červený jazyk značí málo vitamínů

Pokud máte lesklý nebo jahodově červený jazyk, znamená to nedostatek vitamínu B12 nebo železa. Později se může stát hladším, protože se většina chuťových pohárků vyhladí. V těžkých případech se mohou objevit silné bolesti při pití horkých nápojů a konzumaci kořeněných jídel. Měli byste navštívit lékaře a přehodnotit jídelníček. Na jazyku se může objevit také plak. Ten může být buď černý, hnědý, nebo naopak světlý bílý.

Fotografie: Freepik

Černý nebo hnědý plak je děsivý, ale většinou je to jen známka špatné hygieny, kouření nebo pití hodně kávy či černého čaje. V důsledku toho se může objevit nepříjemný zápach z úst a chuťové anomálie. První věc, kterou byste měli udělat, je vzdát se špatných návyků. Bílý plak je podobný tvarohu a je známkou kvasinkové infekce nebo kandidózy. Tento plak se objeví, když nadměrně rostou kvasinky v ústech zdravého člověka. Důvodem mohou být antibiotika, cukrovka, slabý imunitní systém nebo vysoký tlak.

Svraštělý jazyk nebo různé skvrny

Zbrázděný jazyk může být známkou stárnutí. Praskliny jsou obvykle bezpečné, ale pokud si nečistíte zuby dostatečně dobře, může se zde vyvinout infekce. Plísňová infekce se může vyvinout v trhlině a způsobit silnou bolest a pálení. Problém lze často vyřešit speciálními léky. Stejný problém mohou vyvolat zubní implantáty nainstalované nesprávným způsobem. Bílé skvrny mohou být známky toho, že jazyk něco dráždí. Většinou jde o skvrny způsobené kouřením. Pokud však nemizí, je třeba navštívit lékaře.

Fotografie: Pexels

Červené skvrny a puchýře mohou být příznakem opravdu vážného onemocnění. Často jsou spojovány s rakovinou jazyka. Měli byste proto ihned navštívit lékaře, pokud je zpozorujete na svém jazyku. Pálení jazyka bývá způsobené hormonálními změnami. Ideální je však také v tomto případě navštívit lékaře, ačkoli na vině může být i zubní pasta. Hrbolky nebo důlky na jazyku nejsou nebezpečné, bolestivé boláky neboli afty jsou pak signálem stresu nebo slabé imunity. Zmizí obvykle do dvou týdnů.

Zdroj: WebMD